Szreniawa 2017

Z Technique.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Link do strony muzeum

DSC03868.JPG

Przy okazji poprzedniej wizyty w Muzeum wyraziliśmy pragnienie, aby jeszcze raz tam wrócić. Były ku temu dwa powody:

  • Po pierwsze, Muzeum jest na tyle duże, że ogarnięcie wszystkich eksponatów jest w jednym podejściu trudne, a my byliśmy skoncentrowani głównie na maszynach parowych.
  • Po drugie, jak na złość dział gdzie znajdują się maszyny parowe był akurat w przebudowie i spora część zdjęć z poprzedniej wizyty musieliśmy zrobić zza ogrodzenia.

Wracając do Muzeum tym razem w niedzielę 16 lipca 2017 natknęliśmy się na festyn, który akurat miał tam miejsce.

W międzyczasie pojawiły się dwa ładne prospekty dotyczące Muzeum, pierwszy ogólny zawierający plan ekspozycji i drugi dotyczący odbywających się w Muzeum imprez dla młodzieży. W pierwszym prospekcie znajduje się tez opis filii, czy może raczej oddziałów Muzeum znajdujących się w pobliżu. Jeden z nich dotyczący pszczelarstwa w Swarzędzu udało nam się nawet odwiedzić. Plan ekspozycji wykorzystamy do wskazania miejsc, które opisujemy.

Prospekt-1small.jpg Prospekt-2small.jpg Plan 1small.jpg


Właściwie od razu udaliśmy się do miejsca, gdzie widzieliśmy kolekcje maszyn. Okazało się, że magazyn maszyn po uporządkowaniu został otwarty i nosi nazwę "Wiata-źrodła energii w rolnictwie" - na planie P24. Znajdują się tam lokomobile ciągniki rolnicze i silniki "stacjonarne". A ponieważ tym razem udało się podejść do maszyn z bliska, to kilka rzeczy, które zwróciły nasza uwagę:

Ciągniki różnego rodzaju

  • Gąsienicowe

Urocze kabrio rodem z Wrocławia - Famo ...

...i dwa ciągniki rodem z Gorzowa

Mazur

Piast

  • Ciągniki samodziałowe

W czasach kiedy produkowano powyższe ciągniki i pełną parą ciągnął Ursus, produkty tego typu nie stały w sklepach z ciągnikami. Często zmuszało to potencjalnych użytkowników do podejmowania heroicznych i desperackich prób samodzielnego budowania ciągników.

Nikt nie widział w tym fakcie nic żenującego i nawet pamiętam program telewizyjny w którym urządzono konkurs sprawności takich "samodziałów" gdzie nagrodą główną był PRAWDZIWY silnik od ciągnika Ursus :)

Co ciekawe zwyczaj ten się utrzymał i gdzie nie gdzie takie ciągniki można zobaczyć nawet dziś. W tym nurcie przoduje Podhale. Oczywiście gdyby pójść w tym kierunku to takimi wynalazkami dałoby się pewno umeblować kilka takich wiat, co większego sensu chyba nie ma, ale pokazanie przykładowych egzemplarzy na pewno jest słuszne.

DSC09142-samo.JPG

Poniższy egzemplarz o ile wzrok mnie nie myli ma maskę od "Malucha"

DSC09143-samo.JPG

  • Ciągnik węgierski DUTRA D4K

Ciągnik o dość nietypowym wyglądzie

  • Klasyka ciągników

Dużą ciekawostką jest model dydaktyczny ciągnika Lanz

Jeden z dwu egzemplarzy miniciągnika Lanz Buldog

Klasyka klasyki...

Ursus czyli klasyka polskich ciągników

DSC09141.JPG

Klasyczny, by nie powiedzieć "kultowy" silnik stacjonarny Perkun

Najważniejszy punkt programu czyli lokomobile.

Lokomobila LANZ

Oczywiście nie mogło też zabraknąć zdjęć lokomobili stanowiącej wizytówkę Muzeum. Dlatego kilka nowych zdjęć dla przypomnienia.

Lokomobila Cegielskiego była jak widać ze zdjęć i słychać z filmu "pod parą". Co prawda trapiły ja problemy techniczne związane z uszczelkami, ale i tak robiła wrażenie. Ta lokomobila byłe przygotowana do pokazu na dziedzińcu "folwarku" gdzie oprócz niej wystawiono jeszcze kilka innych ciągników i silników stacjonarnych. Wszystkie te maszyny miały być prezentowane "w akcji", niestety ograniczony czas nie pozwolił nam na uczestnictwo w tym spektaklu... :(

Folwark to duży plac po którego jednej stronie wyeksponowane są kombajny, a po drugiej drobniejsze maszyny i narzędzia.

Generalnie w Muzeum jest dużo eksponatów poświęconych szeroko rozumianemu transportowi w rolnictwie. Są dwie "hale" gdzie zgromadzono wszelkiego typu pojazdy konne od sań plecionych z wikliny do karawanów.

W pierwszej hali zmieściła się nawet niewielka lokomotywa

Można tam także znaleźć większość pojazdów klasyfikowanych umownie jako rolnicze, gdzie królują m.in. Tarpany (może trochę z powodu patriotyzmu regionalnego).

W drugiej hali są głównie pojazdy konne, ale nie tylko. Jest "obowiązkowy" wóz strażacki, po prostu bez tego eksponatu nie może się obyć żadne miejsce gdzie istnieje chociaż OSP. Jest też także rower eksponowany jako drewniany, w którym drewniane są tylko koła zrobione na kształt kół do furmanek...

W drodze do wiaty z lokomobilami mijamy mini lotnisko gdzie zgromadzono wszystkie podstawowe samoloty służące w rolnictwie. Główną atrakcją jest tu Belfegor, czyli rolniczy samolot ODRZUTOWY (drugi egzemplarz Belfegora można zobaczyć w Muzeum Lotnictwa w Krakowie). To dość rzadki eksponat. Mimo wyprodukowania prawie 1000 egzemplarzy do naszych czasów przetrwało ich zaledwie kilkanaście, w tym tylko parę w stanie muzealnym (trzeci egzemplarz który znamy można obejrzeć w muzeum lotnictwa w Moskwie). Na skraju mimilotniska stoi zaparkowany mały skład kolejowy.

Bez specjalnego trudu przyglądając się planowi ekspozycji można stwierdzić, że opisano powyżej jedynie jej mały fragment. Nie opiszemy wszystkiego, zresztą nie takie są nasze intencje. Tytułem zwiastuna..., co jeszcze może znaleźć dla siebie zwiedzający o zacięciu technicznym.

  • Maszyny rolnicze
  • Maszyny służące do przetwórstwa płodów rolnych część w formie prawdziwych "obrabiarek" i część w formie modeli "klasy muzealnej".

na przykład:

  • Oprzyrządowanie techniczne służące w hodowli. Tu zrobił na nas wrażenie taki wielki aparat do obsługi niewielkiej klientki :)

Podsumowując należy stwierdzić Muzeum w Szreniawie jest jednym z naszych ulubionych, nie wykluczone zatem, że przy okazji kolejnej wizyty w tym regionie znowu przestąpimy jego progi...


Autor: doc. dr inż. Maciej Tułodziecki


Powrót do "Muzeów"


Powrót do "Strony głównej"


Powrót do "Wydania 2017"