Pomiary i regulacje: Wstęp

Z Technique.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kalibracja.jpg


Dzisiejsze czasy tym się różnią od epoki gramofonów analogowych, że bez większego kłopotu dostępne są narzędzia pomiarowe, które wtedy miały zaporowe ceny, ale za to dużo gorsze parametry. Ponieważ z okazji pracy zawodowej mamy dostęp do aparatury na miarę XXI wieku postanowiliśmy przeto zrobić trochę pomiarów gramofonów. To, że mamy takie możliwości nie znaczy, że każdorazowo musimy z nich korzystać. Nie chcemy bowiem, wykonywać działania, w których możliwości techniczne przekraczają zdrowy rozsądek czyli stanowią przykładowe strzelanie z armaty do muchy. Nie chcemy tez epatować cenami użytych sprzętów w celu pokazania jak elitarne jest to przedsięwzięcie.

Właściwie to podstawowym celem jest zobiektyzowanie ocen i osłabienie obowiązujących teorii, a może raczej mitów. Przedsięwzięcie to ma w sobie także trochę żartu technicznego, no bo w sumie generalną zasadą jest to, aby każdy słuchacz miał sprzęt ustawiony „pod siebie”, bo to jego gustom ma odpowiadać i jemu ma sprawiać przyjemność.

Spróbujemy także pokazać proste metody pomiarowe, dostępne KAŻDEMU użytkownikowi gramofonu.

Wyniki zdają się być dość przewidywalne, albowiem gramofon nie jest urządzeniem technicznym o ekstremalnie skomplikowanej budowie, nie mniej każdorazowo jest to trochę podróż w nieznane....

obrazek: What Hi Fi (numer nieznany - brak okładki)


Następny krok: Najprostsze metody regulacji siły nacisku ramienia i antiskatingu.


Powrót do Gramofonów.