Muzeum Gazownictwa w Warszawie

Z Technique.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Muzeum Gazownictwa w Warszawie

Link do strony muzeum

To kolejne muzeum, które odwiedziliśmy pamiętnego lata 2013r., przy temperaturze 38st.C w cieniu.

Muzeum jest zasadniczo poświęcone gazownictwu. Mieści się w historycznym budynku jednej z maszynowni starej gazowni na warszawskiej Woli. Terenem i muzeum zarządza PGNiG.

W związku z tym, to było chyba najtrudniejsze do dostania się muzeum z pośród tych, które odwiedziliśmy. Najpierw trzeba było zwalczyć strażników, którzy twierdzili, że muzeum jest zamknięte, następnie portiernię, której obsługa twierdziła to samo... Jednak po uzyskaniu połączenia telefonicznego z panem kustoszem, okazało się inaczej ;) Oczywiście walka z portiernią trwała nadal, ponieważ aby otrzymać przepustki wejścia na teren PGNiG trzeba było jeszcze wylegitymować się dowodem osobistym ;) To był jednak już koniec kłopotów. Pan kustosz, który osobiście oprowadzał nas po muzeum, okazał się być przemiłym i bardzo pomocnym człowiekiem.

Muzeum mieści się w pięknie odremontowanym historycznym budynku, wyposażonym w dwie sale konferencyjne i klimatyzację ;>

W muzeum można obejrzeć zespół pomp, sprężarek i innych urządzeń służących do wytwarzania gazu, oczywiście napędzanych dużą ilością maszyn parowych. Znajduje się w nim również sporo urządzeń używanych przy dystrybucji gazu - jak np. liczniki oraz urządzenia AGD wykorzystujące gaz.

Eksponaty - w szczególności te przemysłowe - są wspaniale zachowane. Piszemy "zachowane", ponieważ nie wyglądają na poddawane renowacji. Tzn. wyglądają jakby wczoraj zakończono ich eksploatację, a jutro miały zacząć pracować ponownie. Niestety z braku kotłowni nie jest to do końca możliwe... Ale do znacznej grupy urządzeń gazowych (np. latarni) gaz jest nadal doprowadzony i można podziwiać je podczas pracy. Muzeum polecamy wszystkim miłośnikom techniki z przełomu XIX i XXw.

Tekst i zdjęcia: dr inż. Maciej Tułodziecki i dr inż. Szymon Dowkontt


Powrót