Inny przykład druku 3D

Z Technique.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj


Jakiś czas temu narzekaliśmy na koła zębate w magnetofonie RMS 475a. A dokładniej na to koło:

Rms475a-WP 20140606 020.jpg

Wykazując się pewną determinacją, narysowaliśmy takie koło w 3D. Poniżej koło narysowane w programie Freecad 0.16. Pewną nowością było to, że nie skanowaliśmy (skanerem płaskim) zarysu koła zębatego, tak jak to zwykle robiliśmy, ale stworzyliśmy go od nowa na podstawie zmierzonych parametrów przy pomocy dostępnego w w/w programie kreatora.

Kolo-ZRK-475a.jpeg

Następnie tytułem eksperymentu wydrukowaliśmy to koło. Nie wszystko wyszło tak jak miało być. Drukarka ma średnicę dyszy na poziomie 0,3 mm, a oczekiwany moduł zęba naszego koła ma niewiele więcej - ok. 0,4 mm. Liczyliśmy się więc, że będą problemy, a nawet, że wydrukowane koło nie będzie nadawało się do użytku.

I tak też początkowo było. Jeden z zębów - na początku/końcu wydruku warstwy - był asymetrycznie za gruby. Udało się ten problem zwalczyć wycinając zęby (tzn. przestrzeń pomiędzy nimi) przy pomocy innego, metalowego koła zębatego o pożądanym module. Czyli metodą Fellowsa :) . Otrzymany z drukarki kształt zębów znacznie odbiega od projektu, ale w sumie jest podobny do tego w oryginalnym kole. Szczęśliwie mechanika ZRK w tym magnetofonie nie była zbyt wymagająca.

Innym problemem były zaokrąglone narożniki sześciokąta wewnętrznego w piaście koła. Ten mankament został usunięty poprzez nacięcie koła w poprzek, przez narożniki, piłką włosową.

W każdym razie tak przygotowane koło zębate dało się zamontować w magnetofonie i podjęło prawidłową pracę. Poniżej prezentujemy koło po doprowadzeniu zębnika do stanu używalności, a przed nacięciem narożników piasty.

WP 20170314 004-475a.jpg WP 20170314 005-475a.jpg

A tu w porównaniu do pozostałości oryginalnego koła:

WP 20170314 006-475a.jpg


Kolejny dowód, że ta technologia ma sens.


Autor: dr inż. Szymon Dowkontt


Powrót do "Drobnych porad"


Powrót do "Strony głównej"


Powrót do "Wydania 2017"