Zakończenie produkcji magnetowidów VHS?

Z Technique.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ciekawostka...

Magnetowidy VHS. Na górze egzemplarz z pierwszej dekady XXI w., na dole z połowy lat 80-tych XX w.

Japońska firma Funai Electric, ostatni producent magnetowidów VHS, ogłosiła zakończenie ich produkcji. Ostatnie magnetowidy zostaną wyprodukowane przed końcem bieżącego miesiąca (lipiec 2016 r.). Producent podjął decyzję o zaprzestaniu produkcji z powodu trudności w pozyskiwaniu części i przewidywanemu dalszemu zmniejszaniu się rynku. W minionym roku zanotowano sprzedaż magnetowidów VHS na poziomie 750 tyś. egzemplarzy (na całym świecie). Przez ostatnie lata magnetowidy VHS były produkowane tylko w jednej fabryce w Chinach i sprzedawane pod wieloma wiodącymi markami.

Japońskie źródła podając tę informację używają terminu "magnetowidy domowe", jednak nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy "magnetowidy profesjonalne" VHS nadal są produkowane.

Jako uzupełnienie możemy napisać, że firma Sony zaprzestała produkcji magnetowidów w systemie Betamax już w 2002 r., a w marcu 2016 r. zaprzestała również sprzedaży kaset video w tym standardzie. Jednak najwyraźniej nadal oferuje do sprzedaży na niektórych rynkach profesjonalne magnetowidy i odtwarzacze w standardzie Betacam.


Źródła: nikkei.com(DGKKZO04817850T10C16A7TI1000), mentalfloss.com(83427), animenewsnetwork.com(104283), animenewsnetwork.com(95213), pro.sony.com.


Autor: dr inż. Szymon Dowkontt


Powrót do "Strony głównej"


Powrót do "Wydania 2016"