Forum technique.pl Strona Główna technique.pl
Forum poświęcone technice rządzonej przez inżynierów :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kilka pytań o remoncie???

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jacekg



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 41

PostWysłany: Czw Lis 06, 2008 8:18 pm    Temat postu: Kilka pytań o remoncie??? Odpowiedz z cytatem

Witam. Jestem tu nowy i chciałbym (w miarę możliwości) uzyskać odpowiedzi na kilka pytań. Otóż stałem się niedawno posiadaczem szkolnej maszyny parowej z 1955 roku. Zamierzam przeprowadzić gruntowny remont.
Oto pytania:
1. Czym najlepiej usunąć farbę??
2. które elementy są zrobione z mosiądzu??
3. jakie części należy oddać do niklowania-chromowania (jaka firma i jaki jest przybliżony koszt)??
4. Jaką farbą pokryć poszczególne elementy??


Prosiłbym o jak najobszerniejsze odpowiedzi
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
witek



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 71
Skąd: Opole

PostWysłany: Pią Lis 07, 2008 11:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witamy na forum.
Ad.1 Farbę usuwam Scansolem lub bemixolem, można też wypiaskować elementy.
Ad.2 Mosiężne są podpory wału, wykorbienie (chromowane), krzyżulec, tłok, pokrywa skrzyni rozrządczej, dławiki, korpus regulatora obrotów i drobne datale.
Ad.3 Chromować można korbowód, swożeń korbowodu, elementy układu mimośrodowego, elementy regulatora odśrodkowego. Pamiętać należy że stal powinna być najpierw miedziowana. Przed chromowaniem/niklowaniem, należy dokładnie usunąć starą powłokę i wypolerować detale. Koszt zależny od galwanizerni, w Opolu nie więcej jak 20 zł za wszystko, niestety bez miedziowania.
Ad.4 Farba najlepiej "samochodowa", akrylowa lub renowacyjna, nakładana pistoletem lub sprajem. Osobiście używałem też chlorokauczuku nakładanego pędzlem z doskonałym efektem.

_________________
www.mikromaszyny.eu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
jacekg



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 41

PostWysłany: Sob Lis 08, 2008 8:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Na pewno te informacje bardzo się przydadzą. I jeszcze kilka pytań- czy elementy mosiężne wypolerować, czy lepiej jest je pomalować farbą?? I czy trzeba przed chromowaniem usunąć starą warstwę chromu??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
witek



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 71
Skąd: Opole

PostWysłany: Sob Lis 08, 2008 6:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Osobiście lubię walory estetyczne mosiądzu, więc wypolerowałem. Więcej, zastapiłem niektóre oryginalne elementy stalowe, polerowanym mosiądzem. Foto tu: http://www.technique.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=53
Napisałem wczesniej, może nie dość jasno, przed chromowaniem trzeba usunąć starą powłokę galwaniczną i wypolerować. Im gładzsa powierzchnia tym lepszy efekt po chromowaniu. Czasem pracownicy galwanizerni przygotują odpowiednio detale, oczywiście za dodatkową opłatą. Ja wolę przygotowywać sam.

_________________
www.mikromaszyny.eu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
jacekg



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 41

PostWysłany: Sob Lis 08, 2008 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co sądzicie o pomalowaniu elementów sprayem typu chrom, mosiądz, złoto i nałożeniu warstwy lakieru bezbarwnego o wysokiej wytrzymałości na rysy i uderzenia??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
witek



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 71
Skąd: Opole

PostWysłany: Sob Lis 08, 2008 11:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wykonaj próbę. Zobaczysz jak niewiele zostanie z dekoracyjnego efektu chromu w spraju, po pomalowaniu lakierem bezbarwnym.
Musisz wybrać czy maszynka ma wyglądać jak porządny model, czy jak odpustowa zabawka.

_________________
www.mikromaszyny.eu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
jacekg



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 41

PostWysłany: Nie Lis 09, 2008 9:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sumie masz racje, najpierw lepiej próbę wykonać, ale myślałem też nad tym :
http://www.wekem.pl/produkty.php?grupa=Pow%B3oki%20metaliczne/antykorozyjne
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz dołączać plików
Możesz pobierać pliki z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group