Ramiona gramofonowe przegląd rozwiązań - część IV

Z Technique.pl
Wersja z dnia 08:37, 13 cze 2016 autorstwa Mtulo (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „*'''Gramofony "popularne" z lat 80 tych z ramieniem przesuwnym.''' czyli kilka przykładów konstrukcji "plastikowych malowanych na srebrno" *'''SABA PSP 484'''...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
  • Gramofony "popularne" z lat 80 tych z ramieniem przesuwnym.

czyli kilka przykładów konstrukcji "plastikowych malowanych na srebrno"



  • SABA PSP 484

Ten gramofon pochodzi z czasów kiedy moi koledzy "od winyli" ulegli chwilowo czarowi płyt CD, ale nie mieli sumienia wyrzucać gramofonów do śmietnika. Postanowiłem wtedy urządzić dla nich azyl, czy jak kto woli skansen. Ten gramofon trafił do mnie właśnie wtedy. Uważałem go za produkt z rodziny "plastikowych gadżetów malowanych na srebrno", ale w znacznym stopniu myliłem się, jest on bowiem bardziej solidny niż sugeruje obudowa z tworzywa sztucznego. Pod nią znajduje się solidne stalowe chassis a na nim kawał myśli technicznej w postaci solidnego silnika centralnie napędzającego talerz oraz porządne szlifowane prowadnice, na których jeździ karetka z ramieniem. Do tego rzecz jasna, sterowanie i zasilanie. Napęd karetki jest realizowany linką przypominając w tym względzie pradawne napędy wskazówki na skali lampowych radioodbiorników. Sam ruch linki ciągnącej karetkę powoduje silnik DC służący tylko do tego celu. Sterowanie silnikiem jest realizowane przez dwa transoptory, z których jeden służy do ustawiania karetki z ramieniem zależnie od wielkości a drugi koryguje przekoszenie ramienia. Resztę wyjaśniają zdjęcia. Co do nazwy i rodowodu to jak zwykle jest to produkt z niemiecką nazwą firmowany przez niemiecką firmę. Jest bliźniaczo podobny do dwóch innych niemieckich gramofonów firmowanych przez inną niemiecką: firmę Nordmende RP1651 oraz z grubsza RP1653. Idąc dalej tropem podobieństwa okazuje się, że są one wszystkie bardzo podobne do tym razem już nieniemieckiego Luxmana PX101 Kto chce dociec jak daleko sięga owo podobieństwo może to sprawdzić w instrukcjach serwisowych, które są dostępne na stronie Vinylengine...


  • JVC QL-L2


  • Pioneer PL-L800

Pioneer-PL-L800-1.jpg

Topowy model Pioneera z roku 1982 wyróżnia się napędem karetki ramienia przy wykorzystaniu silnika liniowego. Zasadę działania objaśnia rysunek Jak pole elektromagnetyczne silnika wpływa na przewody sygnałowe ramienia trudno określić...

źródło - prospekt Pioneera 1982

Pioneer-PL-L800-2.jpg

  • Gramofony nietypowe

Jak sie okazało gramofon z powodu gabarytów stał sie urządzeniem mało ustawnym. Stąd pojawiły sie dwie koncepcje

  • Gramofony pionowe

Tu najbardziej znany jest wyrób Mitsubishi. W drugiej kolejności byłby to gramofon ekskluzywnej serii Sharp czyli Optonica Gramofon ten nie dość, że odtwarza płyty w pozycji pionowej to jeszcze odtwarza obie strony bez konieczności przekładania płyty. Konsekwencją jest konieczność instalacji dwu wkładek jednej odtwarzającej widoczną stronę płyty - w pokrywie po (naszej) prawej stronie i drugiej do strony niewidocznej po lewej stronie korpusu. To rozwiązanie powoduje trudności wybierania kolejnego utworu na stronie niewidocznej przy pomocy funkcji cue. Gramofon ma natomiast potencjalna mozliwość przeskoku do następnego utworu, co w posiadanym przeze mnie egzemplarzy działa "tak sobie".


  • OPTONICA (Sharp) RP=114
  • Gramofony do wieży

W miarę upowszechniania się "kultury wież" lat 80 tych okazało się, że na jej szczycie powinien stać gramofon lub... magnetofon szpulowy. Oczywiście miejsce było tylko jedno. Podjęto więc próbę wstawiania magnetofonu do środka wieży patrz Pioneer RT 707. Takie same próby podjęto w stosunku do gramofonów, a znany mi przykład dotyczy także produktu firmy Pioneer PL 88 F Oznaczało to gramofon z szufladą a dla zmieszczenia się w gabarytach także z przesuwnym ramieniem, choć nie jest to reguła bowiem występują także z tradycyjnym ramieniem o ruchu obrotowym.

  • PL 88 F

źródło zdjęć e-bay

https://www.youtube.com/watch?v=r9l84Zynna0

  • Gramofony/ramiona zza Żelaznej Kurtyny
  • Aura

Aura

To ramie urzekło mnie swoją konstrukcją. Podczas gdy obecnie produkowane ramiona „bez napędu” dla zasilania pneumatycznego łożyska wymagają sprężarki, konstruktor tego rozwiązania postawił na karetkę z wkładką poruszająca się po strunie stalowej na łożyskowanych kółkach. Na uwagę zasługuje też tłumik wiskotyczny do opuszczanie całej konstrukcji ramienia na płytę Genialnie proste i działające. Jest oczywiście pewne ale…. Chodzi o to, że nie jest łatwo to ramie wyregulować, aby poprawnie pracowało. Samo ustawienie geometrii nie jest tak trudne, wszak jest to ramię tangencjalne, więc położenie prostej, po której ma się poruszać wierzchołek igły jest proste do wyliczenia i wymierzenia. Samo mocowanie ramienia spełnia wszystkie kryteria jeśli chodzi o ramię „wolnostojące”, więc montaż, zwłaszcza w gramofonie o „otwartej” konstrukcji jest prosty. Pierwszą kłopotliwą operacją jest dopiero ustawienie nacisku. Nie ma wycechowania położenia przeciwwagi, a z wagą elektroniczną kompletnie nie ma jak podejść. Na szczęście Unitra robiła kiedyś mechaniczną wagę do nacisku o mało spektakularnym wyglądzie, ale i o małych rozmiarach. Ta waga daje radę :) Autorem tej przecudnej konstrukcji jest Jiří Janda - genialny konstruktor i założyciel firmy AuRa lub Rational Audio w Czechach. Gramofony jego autorstwa powstawały już w „poprzednich latach” w byłej Czechosłowacji a konkretnie w Tesla Livotel, które przekształciły się w Project. Brzmi znajomo ? To on maczał palce w nieortodoksyjnych konstrukcjach robionych przez Teslę dla firmy NAD np. NAD 5120, występujący w przyrodzie także jako Tesla NC 470. Samo Rational Audio powstało jeszcze przed Aksamitną Rewolucją, a produkowany przez nią gramofon do dziś stanowi poszukiwany i niepowtarzalny przykład inteligentnej konstrukcji, która powstaje dzięki inteligencji konstruktora, a nie dzięki stosowaniu metod, którym przypisuje się przymiotnik „inteligentne”. Tak czy inaczej Jiří Janda, to postać warta przybliżenia (,co być może nastąpi na Technique)… Niestety Jiří Janda odszedł w roku 1993…


Kilka filmów pokazujących ramie AURA czyli RATIONAL AUDIO.


  • RFT LT-CS-01

To gramofon podobnie jak Aura pochodzący z nie istniejącego obecnie państwa czyli Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Obskurny wygląd dodatkowo obciążony widmem upływającego czasu kryje w sobie rozbudowany układ elektroniczny sterujący przesuwnym ramieniem przy pomocy dodatkowego silnika. Sam talerz napędzany jest paskiem. Mimo upływu lat po wymianie pasków gramofon podjął pracę co widać na filmie. Więcej szczegołów mozna znaleźć na stronie poświęconej wyrobom wschodnioniemieckim:

http://www.rft-geraete.de/Plattenspieler


  • RFT HK - PA 1203



  • Ramiona Tangencjalne XXI wieku

Te ramiona nadal znajdują się w ofercie, więc bez większych problemów można na ich temat znaleźć sporo materiałów. Dlatego tylko zasygnalizujemy ich istnienie jako symbol myśli technicznej początku XXI wieku

  • Kuzma

Kuzma airbear theory01.jpg

Na stronie firmy Kuzma znajduje się wart przeczytania artykuł dotyczący łożysk pneumatycznych. Oczywiście po jego przeczytaniu nie będziemy w stanie wykonać takiego ramienia, ale ogólne zasady na pewno sie przydadzą.

http://www.kuzma.si/media/uploads/files/Theory%20behind%20Air%20line.pdf


  • Advanced Analogue

All.jpg

Więcej informacji po skorzystaniu z linka na zdjęciu...

  • Terminator

To ramię znajduje się w stałej ofercie na poratlu ebay, oryginalność konstrukcji polega na wykorzystaniu łożyskowania nie typu wałek w otworze tylko dwóch elementów w kształcie pryzmy (kątownika), między które pompowane jest powietrze. Samo ramię jest podwieszone do karetki pod spodem prowadnic.