Więcej o pochodzeniu Adama

Z Technique.pl
Wersja z dnia 15:37, 4 kwi 2014 autorstwa Mtulo (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Zainteresowanie pochodzeniem Adama nie jest zagadnieniem szczególnie poprawnym politycznie. Jednak oryginalność konstrukcji sprawiła powstanie hipotezy, że jest...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zainteresowanie pochodzeniem Adama nie jest zagadnieniem szczególnie poprawnym politycznie. Jednak oryginalność konstrukcji sprawiła powstanie hipotezy, że jest to oryginalna myśl techniczna rodem z Fonici. Okazało się jednak, że tego typu napęd liniowy występuje jeszcze w dwu gramofonach:

  • Nordmende RP 1200

Zdjęcia: ebay

  • Pathe Marconi TL 159 V

Źródło: katalog Pathe Marconi


Ponieważ zarówno Pathe Marconi jak i Nordmende nie słyną z tego, że w latach 80-tych produkowały sprzęt audio, a raczej z tego, że gotowym produktom dawały swój szyld należało źródła szukać dalej.


Dalsze dochodzenie wykazało, że gramofon którego szukamy to Fisher MT6225.

Zdjecia ebay i http://www.medien-museum.de/ .

Fisher będący wówczas już własnością Sanyo mógł produkować gramofony dla Nordmende i Pathe Marconi. Czy robił je dla Fonici? Raczej nie...

Porównanie schematów elektrycznych Adama i MT 6225 wskazuje, że Adam mógł być "klonem" tego gramofonu.

Schemat Adam.jpgAdam


Fisher schemat.jpgMT6225


Oczywiście nie ma żadnej pewności, że tak było, ale jeśli jest ktoś, kto może pomóc rozwikłać zagadkę lub/i wyprowadzić nas z błędów, to bardzo proszę, niech to zrobi.