Forum technique.pl Strona Główna technique.pl
Forum poświęcone technice rządzonej przez inżynierów :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Staryo model do remontu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jar23



Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 23
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie Sie 19, 2007 7:43 pm    Temat postu: Staryo model do remontu Odpowiedz z cytatem

Witam .
Dostałem stary model maszyny w złym stanie technicznym i chce go uruchomić . Poprzedni właściciel chyba nie miał pojęcia o działaniu tego silnika bo wlot i wylot pary doprowadził do kotła co wykluczało jego działanie
Mam pytanie odnośnie tłoka gdyż występuje spory luz miedzy cylindrem około 0.5mm i co zrobić uszczelnić a jeśli tak to czym czy dorobić nowy tłok ?
Proszę też o określenie wieku tego modelu . Na kotle są bicia które widać na zdjęciu . Wymiary : dług 25, wys 23, szer 15.
Będę wdzięczny za wszelkie rady które pomogą mi w remoncie .
Pozdrawiam Jarek



wzorynz 008.jpg
 Opis:
Bicia na kotle BERLIN nr patentu i nr seryjny
 Rozmiar pliku:  192.6 KB
 Obejrzano:  767 Raz(y)

wzorynz 008.jpg



wzorynz 005.jpg
 Opis:
Wylot pary wchodzi z powrotem do kotła .Połączenia nieszczelne do ponownego lutowania .
 Rozmiar pliku:  179.93 KB
 Obejrzano:  737 Raz(y)

wzorynz 005.jpg



wzorynz 002.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  181.19 KB
 Obejrzano:  757 Raz(y)

wzorynz 002.jpg



wzorynz 001.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  184.9 KB
 Obejrzano:  765 Raz(y)

wzorynz 001.jpg


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kostaelektro



Dołączył: 05 Sie 2007
Posty: 19
Skąd: warszawa

PostWysłany: Nie Sie 19, 2007 9:39 pm    Temat postu: robota bedzie ciezka , acz nie beznadziejna Odpowiedz z cytatem

przede wszystkim wszystkie lozyskowania i miejsca gdzie wystepuje tarcie :suwak . czy niema tam progow wybic i wytarc .tlokiem sie nie przejmuj , powinien byc na nim pierscien ( mozna go zrobic nie tylko ze stali czy innego metalu , od biedy mozebyc nawet ze skory). jezeli nie masz doswiadczenia w slusarstwie i mechanice remont moze byc trudny .rt
_________________
Starajmy się!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie Sie 26, 2007 2:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, remont może być trudny, ale wart tego trudu Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
avi



Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 30
Skąd: Kędzierzyn - Kożle

PostWysłany: Nie Sie 26, 2007 3:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Odnośnie luzu na tłoku to proponujw w miare twoich możliwości wykonanie nowego a następnie polerowanie pastą szlifierską do cylindra. Wtedy wszystko będzie bardzo dokładnie pasowało. Najłatwiej jest dorobienie pierścienia uszczelniającego jak wcześniej zostało napisane.
_________________
Tomasz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jar23



Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 23
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2007 10:33 pm    Temat postu: Model po remoncie Odpowiedz z cytatem

Witam . Przedstawiam kilka fotek maszyny po remoncie . Wykonałem nowy tłok jak radził kolega w poście oraz zmieniłem doprowadzenie pary do rozrządu . Wywierciłem i nagwintowałem otwór w cylindrze przez który można smarować tłok . Zamontowałem też zawór bezpieczeństwa w dość nie ciekawym miejscu ale nie chciałem robić nowych otworów choć i tak nie bardzo by było gdzie . W sobotę spróbuję go uruchomić i nagram jakiś filmik.
Pozdrawiam Jarek



maszyny par 023.jpg
 Opis:
Moim zdaniem koło zamachowe powinno być o większej średnicy . Teraz ma średnice 60 mm .
 Rozmiar pliku:  150.35 KB
 Obejrzano:  764 Raz(y)

maszyny par 023.jpg



maszyny par 022.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  158.96 KB
 Obejrzano:  719 Raz(y)

maszyny par 022.jpg



maszyny par 021.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  145.43 KB
 Obejrzano:  755 Raz(y)

maszyny par 021.jpg



maszyny par 018.jpg
 Opis:
średnica tłoka 24.5 mm .
 Rozmiar pliku:  164.02 KB
 Obejrzano:  745 Raz(y)

maszyny par 018.jpg


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Sro Wrz 12, 2007 12:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Myślę, że jednak powinieneś zmienić miejsce montażu zaworu bezpieczeństwa. Wlot do zaworu powinien znajdować się powyżej maksymalnego poziomu wody, a u Ciebie jest w połowie wysokości kotła -to zbyt nisko. Jeśli masz możliwość otwarcia kotła to możesz zainstalować fajkowatą rurkę od otworu do góry -do górnej części przestrzeni parowej. A jeśli nie, to może dałoby się go zamontować koło przepustnicy? Z tego co widzę na zdjęciu to tam jest trójnik zaślepiony z jednej strony.
MM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
witek



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 71
Skąd: Opole

PostWysłany: Sro Wrz 12, 2007 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piękny modelik.
Widzę że zawór bezpieczeństwa kupiony ok kolegi "avi".
Z opisu aukcji wynika że standardowo ustawiony jest na 0,6MPa, trzeba ustawić znacznie niższe ciśnienie, bo obawiam się że przedstawiony kociołek z trudem wytrzyma takie ciśnienie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz dołączać plików
Możesz pobierać pliki z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group