Forum technique.pl Strona Główna technique.pl
Forum poświęcone technice rządzonej przez inżynierów :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Regulator obrotów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Augi



Dołączył: 18 Lut 2007
Posty: 20
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Wto Maj 01, 2007 2:34 pm    Temat postu: Regulator obrotów Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich
Chcę zapytać, czy ktoś z Państwa zbudował kiedyś odśrodkowy regulator obrotów dla modelu maszyny parowej. Potrzebuję zdjęcia, opisy, rysunki, cokolwiek, bo nie wiem jak sobie poradzić z precyzyjnym zaworem, dozującym parę. Znam mniej więcej zasadę działania takiego regulatora. Jak go zbudować, żeby dobrze działał w modelu, zabawce? Pozdrawiam wszystkich.

_________________
Augi
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szdowk



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 204
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Maj 01, 2007 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hello

Nie budowałem takiego zaworu, ale widziałem parę razy i dorabiałem brakujące części.

W każdym razie te zawory dzielą się na co najmniej dwa rodzaje: pierwszy, zakładany na przewód zasilający maszynę w parę (np. w stosowany w maszynach szkolnych), a drugi dłąwiący wylot pary z maszyny (do obejrzenia na szkolnym modelu przekrojowym).

Ogólnie, wydaje mi się, że regulatory dostępne w w/w modelach są dobrymi przykładami. Regulator z modelu nie-przekrojowego jest w pełni działającym regulatorem, z zaworem wyposażonym w ośkę uszczelnianą dławnicą z pakułami.

Wydaje mi się, że sam zawór, przy uwzględnieniu tylko funkcjonalności sterowania przepływem pary, nie musi być w pozycji zamkniętej idealnie szczelny - ten zawór ma sterować obrotami (musi się względnie luźno obracać), a nie trwale odcinać dopływ pary.

Natomiast co do napędu regulatora, to mam takie przemyślenie, że dobrze jest nie stosować do tego celu przekładni zębatej (tak jak w maszynie szkolnej) - są z nią same problemy, podczas gdy nie jest ona z funkcjonalnego punktu widzenia konieczna.

_________________
Szymon D.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Augi



Dołączył: 18 Lut 2007
Posty: 20
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Sro Maj 02, 2007 3:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Wielkie dzięki za informacje.
Pozdrawiam

_________________
Augi
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
phpadmin
Site Admin


Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 8

PostWysłany: Sro Maj 02, 2007 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzień Dobry

To był post nr 100. Gratuluję. Wygrałeś wirtualny uścisk dłoni Razz

Administracja
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz dołączać plików
Możesz pobierać pliki z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group