Forum technique.pl Strona Główna technique.pl
Forum poświęcone technice rządzonej przez inżynierów :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czym opalać

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Pią Sty 26, 2007 3:20 pm    Temat postu: Czym opalać Odpowiedz z cytatem

Jakie paliwo polecilibyście do ogrzewania miniaturowych kociołków parowych, żeby dawało jak najwięcej ciepła i przy tym możliwie mało kopciło. Z tego co wiem najczęściej używa się alkoholu, benzyny, nafty, czy paliwka turystycznego lub ewentualnie gazu. Ja jestem zwolennikiem paliw ciekłych bo w razie "kryzysu" łatwo je zastąpić jakąś inną palną cieczą, tylko nie wiem które z ogólnodostępnych paliw ciekłych daje najwiękrzą temperaturę paląc się w prostym palniku knotowym, może ktoś z Was jest bardziej zorientowany w tym temacie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szdowk



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 204
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Sty 27, 2007 12:16 pm    Temat postu: Re: Czym opalać Odpowiedz z cytatem

Hello
Teigrek napisał:
Jakie paliwo polecilibyście do ogrzewania miniaturowych kociołków parowych, żeby dawało jak najwięcej ciepła i przy tym możliwie mało kopciło. Z tego co wiem najczęściej używa się alkoholu, benzyny, nafty, czy paliwka turystycznego lub ewentualnie gazu.


Osobiście używam spirytusu i jestem zadowolony. Paliwa turystyczne też są fajne, ale nie zawsze są pod ręką, a i rozmiar i kształt pigułek bywa różny. Aczkolwiek wszystkie współczesne zabawki "Mamod" tego używają (wymogi bezpieczeństwa? UE?)
Odradzam naftę - bo kopci strasznie. Podobnie wszelkiej maści (bez)zapachowe świeczki. Po paru próbach subiektywnie wydaje mi się, że produkują więcej sadzy niż ciepła Wink

Natomiast benzyny trochę się boje używać "w mieszkaniu"...
Gaz (rozumiem, że butan od zapalniczek) wydaje się być atrakcyjny, ale przyznam się, nigdy nie rozważałem budowy takiej instalacji. Myślę, że w wypadku rozszczelnienia instalacji gazowej "podczas zabawy", było by nieciekawie (tzn. kwesta gustu). Mimo to przyznam, że w pewnych zastosowaniach wydaje się być atrakcyjny (np. w lokomotywie HO w przytoczonym przez Ciebie linku - zresztą bardzo ciekawym, szkoda, że autor nie dokończył swojego dzieła - sądząc po datach).

Zwróć uwagę, że palnik spirytusowy niekoniecznie musi być knotowy. Palniki spalające "opary spirytusu" co prawda potrafią być bardzo "paliwożerne" - ale za to dają dużo ciepła.

Teigrek napisał:
Ja jestem zwolennikiem paliw ciekłych bo w razie "kryzysu" łatwo je zastąpić jakąś inną palną cieczą, tylko


Szczęśliwie silniki spalania zewnętrznego (parowe, stirlinga) umożliwiają budowę całkowicie wymiennych zestawów palinków. Przy odrobinie dobrej woli można zbudować palenisko dla drewna lub węgla z opcją na opalanie paliwami ciekłymi lub gazowymi poprzez dołożenie "wkładu palnikowego".

Teigrek napisał:
nie wiem które z ogólnodostępnych paliw ciekłych daje najwiękrzą temperaturę paląc się w prostym palniku knotowym, może ktoś z Was jest bardziej zorientowany w tym temacie?


Chodzi mi po głowie wartość opałowa paliwa. Przyznam się, że nigdy nie robiłem porównania. Patrząc na tabelki zamieszczane w internecie, to wartość opałowa paliw ropopochodnych i spirytusu jest (w granicach +-10%) podobna.

_________________
Szymon D.


Ostatnio zmieniony przez szdowk dnia Wto Lut 20, 2007 11:34 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Sob Sty 27, 2007 7:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Chyba zdecyduję się na spirytus.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Augi



Dołączył: 18 Lut 2007
Posty: 20
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Wto Lut 20, 2007 3:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Ja osobiście polecam spirytus. Zwykły denaturat. Wysoka wartość energetyczna, ogólnie dostępny. Wygodny w obłudze. Jeżeli chcemy zatrzymać maszynę wcześniej, wystarczy przykryć palniczek kawałkiem blaszki. Zamykamy w ten sposób dostęp powietrza i palnik gaśnie. Stanowczo odradzam wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki, nafltę, benzynę. Kopcą, smrodzą, są niebezpieczne ze względu na opary! Spirytus i jeszcze raz spirytus!
Pozdrawiam

_________________
Augi
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz dołączać plików
Możesz pobierać pliki z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group