Forum technique.pl Strona Główna technique.pl
Forum poświęcone technice rządzonej przez inżynierów :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pytanie o maszyny z artykułu "Dynastia"
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
froko



Dołączył: 21 Wrz 2009
Posty: 14
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Lis 11, 2009 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szdowk, mam jeszcze jedno pytanie. Przy jakim ciśnieniu maszyna startowała i jakie uzyskiwałeś obroty?
Teraz pytania do wszystkich. Zależy mi żeby robiony przeze mnie model chodził powoli ( w okolicach 100- 150 obr/min). Czy da się uzyskać takie obroty przy omawianej maszynie? Przy projektowaniu wymiarów zmieniłem szerokość koła zamachowego (większa bezwładność), a zawór obliczyłem tak, że para pcha tłok nie na całej długości suwu tylko do pewnego momentu. Odcięcie pary następuje przy ok 70% drogi tłoka. Czy są to kroki w dobrym kierunku jeśli chcę zmniejszyć obroty?
Pozdrawiam
Robert
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szdowk



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 204
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lis 18, 2009 10:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hello

Dobre pytania Wink Nieobciążona startowała przy ok. 0,5-0,7 atm. zależnie od egzemplarza.
Większość maszyn może pracować "powoli", jeżeli tylko mają odpowiednio duże koło zamachowe i istnieje możliwość ograniczenia ilości pary dostarczanej do silnika lub zdławienia wylotu silnika. W wypadku maszyn pracujących na sprężone powietrze warto zaopatrzyć się w regulator ciśnienia, w wypadku maszyn parowych odpowiedni zawór parowy (ew. zawór dławiący wylot - tak jak jest to przedstawione na polskich modelach przekrojowych - oczywiście niekoniecznie sterowany odśrodkowo, może być "ręczny"). Zresztą zawór dławiący jest chyba najprostszym rozwiązaniem, ponieważ z zasady nie musi być szczelny, tak jak zawór na wlocie do maszyny.
Odcięcie pary zarówno pod koniec jak i na początku suwu będzie miało bardziej wpływ na ograniczenie jej zużycia niż na istotne ograniczenie prędkości obrotowej (proszę zauważyć, że np. przeciętna maszyna z wahliwym cylindrem ma dostarczaną parę tak naprawdę tylko przez "chwilę" w środku suwu).
Z kolejnej strony prędkość obrotową "demonstracyjnej maszyny"można ograniczyć obciążając maszynę Wink np. prądnicą.

_________________
Szymon D.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
froko



Dołączył: 21 Wrz 2009
Posty: 14
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Lis 18, 2009 8:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo. Spodziewałem się, że minimalne ciśniśnienie pracy bedzie wyższe. Szacowałem je na 1 do 1,5 atm., ale jeśli wystarczy 0,7 to jeszcze lepiej. Kocioł będzie mógł być mniej "pancerny".
W przypadku koła zamachowego byłem prawie pewien, że zwiększenie średnicy da mniejszą prędkość pracy. Wynika to choćby z zasady zachowania energii. Skoro przy danej energii dostarczonej do maszyny zwiększam moment bezwładności koła, to musi spaść jego prędkość kątowa. Niby proste, ale dokładnie ta sama zasada tłumaczy, że jeśli przy danej prędkości kątowej koła zwiększę jego moment bezwładności, to będę musiał dostarczyć więcej energii. O ile pierwsza interpretacja ucieszyła mnie bardzo, o tyle druga mniej juz trochę Very Happy
Przykład maszyn oscylacyjnych jest tak prosty, że aż mnie zawstydził Embarassed Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam wszystkich
Robert
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz dołączać plików
Możesz pobierać pliki z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group