Forum technique.pl Strona Główna technique.pl
Forum poświęcone technice rządzonej przez inżynierów :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

nowy i kilka pytań

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maszynista



Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 7

PostWysłany: Czw Sie 27, 2009 9:45 am    Temat postu: nowy i kilka pytań Odpowiedz z cytatem

witam jestem tu nowy i bardzo bym prosił o informacje czy zakupioną prze zemnie maszynę z tego linku http://allegro.pl/item718692052_maszyna_parowa.html można doprowadzić do stanu użytkowego mam spore umiejętności w spawaniu palnikiem i lutowaniu twardym lutem ( a mój dziadek jeszcze większe) Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
maszynista



Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 7

PostWysłany: Pon Sie 31, 2009 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy jest ktoś na tym fajnym forum
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Wrz 01, 2009 1:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli da się pokręcić kołem zamachowym to jeszcze da się tą maszynkę uratować Smile
_________________
.::Szakal::.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
maszynista



Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 7

PostWysłany: Wto Wrz 01, 2009 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kołem da się pokręcić maszynka jeszcze nie przyszła ale oczekuję jej lada dzień na razie robię palnik na denaturat postaram się wkleić zdjęcia a tak w ogóle posiadasz Szakal jakieś zdjęcia lub plany innych palników na gaz lub denaturat
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sro Wrz 02, 2009 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety nie znam się na palnikach i żadnych planów nie posiadam a chciałbym Sad
_________________
.::Szakal::.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
szdowk



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 204
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Wrz 02, 2009 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hello

Planów palników zasadniczo nie mam, natomiast wydaje się, że:
- Palniki spirytusowe dzielą się na te z knotem i te w których spirytus się odparowywuje (zazwyczaj wstępnie dzięki dodatkowemu małemu knotowi, ew. bez knota - tak jak w naftowych prymusach czy też lampach "petromax");
- Palniki naftowe - jak spirytusowe (można użyć małej lampy naftowej bez klosza);
- Palniki gazowe - najpraktyczniejsze w naszym zastosowaniu jak w piekarnikach (czyli "rura" z dziurkami) i turystycznych kuchenkach gazowych (do nabycia niedrogo w sklepach turystycznych i na bazarach)...

Z gazem bym nie eksperymentował, chyba że mówimy o użyciu całej instalacji z kuchenki turystycznej (należy pamiętać o reduktorze), ale to raczej znajdzie zastosowanie w kotłach co najmniej o rozmiarach czajnika Wink
Ze względu na bezpieczeństwo w ogóle bym odradzał amatorom przeprowadzanie w domu eksperymentów z innymi palnikami niż spirytusowo-knotowe Wink
Laboratoryjne palniki spirytusowe można kupić całkiem niedrogo - wyglądają jak lampy naftowe bez klosza, zresztą zamiast nich można użyć lampy naftowej Wink

PS. W wypadku naprawdę sporych kotłów można też użyć palników gazowych używanych do naprawy dachów i benzynowych "lut-lamp"...

_________________
Szymon D.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
maszynista



Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 7

PostWysłany: Czw Wrz 03, 2009 6:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czy ma ktoś plany lub zdjęcia palników na węgiel w wiele mini parowozów opalanych jest węglem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szdowk



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 204
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Wrz 03, 2009 6:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hello
maszynista napisał:
a czy ma ktoś plany lub zdjęcia palników na węgiel w wiele mini parowozów opalanych jest węglem


Tzn. nie palników, tylko palenisk? Palenisko IMHO jest zwykle (w lokomotywie) integralnym elementem kotła. W uproszczonej formie składa się z rusztu (na który się sypie węgiel i na którym się on spala) oraz popielnika na który spada popiół z rusztu... Mniej więcej jak w piecykach typu "koza" (czasami występują w supermarketach budowlanych - można się przyjrzeć).
Widziałem "uproszczone" modele lokomobil, w których nie było popielnika i popiół sypał się po prostu na ziemię. Tzn. była to akurat lokomobila nie-mobilna i podkładało się pod nią podczas pracy brytfannę Wink

_________________
Szymon D.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
maszynista



Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 7

PostWysłany: Czw Wrz 03, 2009 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a z czego wykonywać kotły do częstego użytkowania pytam bo w moim trupku Wink na pewno potrzebny będzie nowy a co do palnika może to być rynienka z nasypanym węglem drzewnym
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szdowk



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 204
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Wrz 05, 2009 10:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hello

Co to znaczy "częstego"? W modelach zabawkowych chyba najczęściej stosuje się kotły mosiężne. Amatorsko równierz miedziane. Obiecujące są też kotły ze stali nierdzewnej (na rynku jest sporo kubków i innych naczyń kuchennych wykonanych z takiej blachy).

Co do palnika, to w modelach zabawkowych sprawdza się korytko upchane watą i polane spirytusem. Podobnie jak korytko z suchym spirytusem (to się chyba nazywa "paliwo turystyczne"?). Węgiel drzewny może być uciążliwy w użytku - chyba, że się lubi grillować Wink

_________________
Szymon D.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
maszynista



Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 7

PostWysłany: Sob Wrz 05, 2009 3:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maszyna przyszła niedługo wkleję zdjęcia trochę ją wyczyściłem i odnowiłem dziś próba pracy ma wielką dziurę w kotle wbiłem tam śrubę i uszczelniłem kitem do pieców i mam pytanie czy to dobre rozwiązanie oraz czy można kupić na forum zawór bezpieczeństwa a jeśli tak to od kogo
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Sob Wrz 05, 2009 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maszynista napisał:
wbiłem tam śrubę i uszczelniłem kitem do pieców i mam pytanie czy to dobre rozwiązanie


Świetne o ile chcesz skonstruować armatę i wysadzić dom w powietrze Twisted Evil
Skoro w jednym miejscu jest dziura to znaczy że kocioł może być przerdzewiały i osłabiony w wielu miejscach, a po wytworzeniu ciśnienia może się rozerwać, jeśli wcześniej nie wystrzeli ta śruba!
/\/\
/\/\
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
maszynista



Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 7

PostWysłany: Sob Wrz 05, 2009 9:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chaty wysadzić nie zamierzam kocioł nie jest przerdzewiały dziurę wykonał poprzedni właściciel wiertłem , a czy zawory bezpieczeństwa da sie gdzieś kupić a jeśli tak to gdzie
PS. ta śruba zaklejona kitem wysoko temperaturowym to mój zawór bezpieczeństwa Surprised
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz dołączać plików
Możesz pobierać pliki z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group