Forum technique.pl Strona Główna technique.pl
Forum poświęcone technice rządzonej przez inżynierów :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zmiana obrotów silnika parowego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr_O



Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 48
Skąd: k-ce

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 1:18 am    Temat postu: Zmiana obrotów silnika parowego Odpowiedz z cytatem

Witam. Moze mnie ktoś uswiadomić jak zrobic w modelu zmianę obrotów silnika ? bo zazwyczaj robi się to ręką w modelu kręcąc lekko kołem zamachowym w prawo lub lewo. a jesli model jest za duzy? albo sposób na rękę wydaje sie za mało profesjonalny to jak to rozwiązac? Chodzi mi o to by przestawić dźwignią rozdzielacz a nie całe koło zamachowe....
_________________
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy wysoce nieprawdopodobne Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 2:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj,
do zmiany kierunku obrotów i jednocześnie regulacji napełnienia cylindra w tradycyjnych silnikach parowych (np. parowozowych) służy stawidło -czyli mechanizm regulujący rozrząd pary. A jak to wygląda? -najlepiej zobrazuje to program, który podałem w linkach, przedstawia on właśnie różne rodzaje stawideł (w polskich lokomotywach najpopularniejsze jest systemu Walscherta <Heusingera>).
Dodam że stosowanie regulowanego rozrządu nie eliminuje martwego punktu, aby go wykluczyć potrzebne są conajmniej dwa cylindry.
pozdrawiam
/\/\
/\/\
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piotr_O



Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 48
Skąd: k-ce

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 6:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Program juz męczyłem ale mi chodzi o rozwiązanie jakie mozna zastosowac w modelu stacjonarnym, takie, które zajmie mało miejsca i bedzie proste w konstrukcji... A martwy punkt... hmm zawsze mozna ruszyc ręką Very Happy
_________________
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy wysoce nieprawdopodobne Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 11:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Nie czytałem waszej rozmowy zbyt uważnie, ale zdołałem wychwycić o co wam chodzi, najlepiej zilustruje
to ten programik(szkoda,że to ja go nie napisałem Wink): http://www.sendspace.com/file/2jb22f

PS. Tymi suwakami na górze reguluje się ustawienie: nawrotnika i przepustnicy Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Piotr_O



Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 48
Skąd: k-ce

PostWysłany: Sro Mar 19, 2008 12:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Programiki te mam wszystkie.... ale niestety jestem wybredny i chciałbym prostsze rozwiązanie... Nie mówie ze to co podsyła Szakal jest złe... ale maszyna którą chciałbym zbudować była by modelem leżącym ( regulator z boku tak jak w modelach "szkolnych") i potrzebuję rozwiązanie pod taki układ... wiem ze zawsze mozna to przekręcic o 90 stopni ale nie wydaje sie wam to za bardzo skomplikowane? nie da sie zrobic zmiany obrotów mniejszym kosztem ( mniejszą ilością dźwigni)? I zrobic takie , które było by tylko na popychaczu z regulatora... jakas dzwignia lub dwie i gra... Chodzi mi o jak najprostsze rozwiązanie.
_________________
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy wysoce nieprawdopodobne Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Sro Mar 19, 2008 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piotr_O napisał:
Program juz męczyłem ale mi chodzi o rozwiązanie jakie mozna zastosowac w modelu stacjonarnym, takie, które zajmie mało miejsca i bedzie proste w konstrukcji...

Ale przecież w maszynach stacjonarnych również stosuje się takie mechanizmy, np. tu masz model takiej maszynki ze stawidłem Stephensona:
http://pl.youtube.com/watch?v=aDs4KIogJXY
Jeśli chcesz coś uprościć, to możesz zastosować tylko jeden drążek mimośrodowy do poruszania jarzmem, ale wtedy zmieni się przebieg wlotu i wylotu pary z cylindra i silnik będzie miał mniejszą moc.
Piotr_O napisał:
A martwy punkt... hmm zawsze mozna ruszyc ręką Very Happy

Kierunek obrotów też można nadać ręką...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Sro Mar 26, 2008 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem filmik z bardzo fajnym silnikiem z uproszczonym sterowaniem rozrządem -właśnie taki, w którym jarzmo jest poruszane tylko jednym drążkiem mimośrodowym -czyli to o czym pisałem.
http://pl.youtube.com/watch?v=yeTtgN9RFms
/\/\
/\/\
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piotr_O



Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 48
Skąd: k-ce

PostWysłany: Czw Mar 27, 2008 12:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i o cos takiego mi chodziło Smile dzieki za pomoc Very Happy juz za niedlugo mam nadzieje ruszy budowa mojej maszyny.... aktualnie faza projektowania. jak bedzie tak daleko umieszcze materialy i dane modelu Wink
_________________
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy wysoce nieprawdopodobne Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz dołączać plików
Możesz pobierać pliki z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group