Forum technique.pl Strona Główna technique.pl
Forum poświęcone technice rządzonej przez inżynierów :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mniejsze i większe modele lokomotyw parowych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marek



Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 3
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią Maj 08, 2009 9:41 am    Temat postu: Mniejsze i większe modele lokomotyw parowych Odpowiedz z cytatem

Witam,
jako, że to mój pierwszy list na forum witam Wszystkich "parowych" zapaleńców i nie tylko.

Przechodząc do sedna, jestem zainteresowany budową i modyfikowaniem szeroko rozumianych silników parowych, ale szczególnie interesują mnie modele parowozów. Na chwilę obecną jest to głównie skala "1" jak i "1:20.3", nie ukrywam, że myślę również o czymś większym, jak choćby skala 5" ale to pewnie za jakiś czas.
I tu po krótkim wprowadzeniu pojawia się moje pytanie: czy znacie jakieś strony/fora, a głównie chodzi mi o osoby, które budują i używają takich maszyn. Jest sporo stron w obcych językach i to nie jest problem, głównie jeśli chodzi o j. angielski, ale mnie chodzi o coś innego. Trudno jest samemu zbudować rozsądnej wielkości torowisko dla np. takiej skali 5", chodzi mi o informacje czy być może jednak jest w Polsce grupka ludzi, która buduje/używa różnych rozmiarów lokomotyw parowych. Fora są fajne, ale nie ma to jak spotkać się osobiście i wymienić poglądy i pochwalić się swoimi mniejszymi lub większymi osiągnięciami.
W krajach, gdzie takie hobby ma znacznie dłuższą tradycję: UK, USA (szczególnie mam na myśli te "większe" skale) jest sporo klubowych i nie tylko torowisk, gdzie ludzie spotykają się co jakiś czas by je np. rozbudowywać no i jeździć swoimi niejednokrotnie "wynalazkami". Z tego co mi wiadomo to w Polsce istnieją tylko i wyłącznie prywatne torowiska, no i nie ma zbytnio z kimś pogadać.
Kończąc, chcę zapytać - może po prostu źle szukałem, a jednak są ludzie, którzy parają się tego typu hobby?

Pozdrawiam,
Marek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szdowk



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 204
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Wrz 02, 2009 10:28 pm    Temat postu: Re: Mniejsze i większe modele lokomotyw parowych Odpowiedz z cytatem

Hello
Marek napisał:

jakieś strony/fora, a głównie chodzi mi o osoby, które budują i używają takich maszyn. Jest sporo stron w obcych językach i to nie jest problem, głównie jeśli chodzi o j. angielski, ale mnie chodzi o coś innego. Trudno jest samemu zbudować rozsądnej wielkości torowisko dla np. takiej skali 5", chodzi mi o informacje czy być może jednak jest w Polsce grupka ludzi, która buduje/używa różnych rozmiarów lokomotyw parowych. Fora są fajne, ale nie ma to jak spotkać się osobiście i wymienić poglądy i pochwalić się swoimi mniejszymi lub większymi osiągnięciami.

Hmmm... Znam człowieka, który zbudował model parowozu, chyba 5" (tzn. taki, na który da się usiąść na węglarce), a nawet całkiem spory kawałek torowiska u siebie na działce. Niestety jest mało skłonny do dzielenia się osiągnięciami, czy też swoją wiedzą/praktyką w tej dziedzinie. Z drugiej strony trudno się dziwić (patrz dywagacje gdzieś na tym forum na temat stanu prawnego eksploatacji kotłów).
Marek napisał:

Kończąc, chcę zapytać - może po prostu źle szukałem, a jednak są ludzie, którzy parają się tego typu hobby?

Szukasz dobrze, ale czy znajdziesz, to niegwarantuję Wink

_________________
Szymon D.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie Wrz 06, 2009 9:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.ds5.agh.edu.pl/~qziou/files/pm366nov073_649.jpg&imgrefurl=http://www.ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic.php%3Fp%3D36463&usg=__AzwefZHQ6HBLw6VtYOneLy1VnGI=&h=502&w=750&sz=84&hl=pl&start=21&um=1&tbnid=_J2V44j55Q4FiM:&tbnh=94&tbnw=141&prev=/images%3Fq%3DPm36-2%26ndsp%3D20%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN%26start%3D20%26um%3D1 Razz ale długi link, koleś z Australii zbudował Pm36-2 "live stream" Razz Mam nadzieję, że pomogłem Smile
_________________
.::Szakal::.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Marek



Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 3
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon Wrz 14, 2009 12:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo za odzew i informacje.
Co do tego Pana, to rozmawiałem z nim w maju i było całkiem sympatycznie, lokomotywka o której wspominasz to HF-ka (http://kolejrogowska.pl/?cat=42 - zdjęcia mniej więcej w połowie strony) tak naprawdę jest zasilana z akumulatorów i posiada niewielki kociołek do zasilenia gwizdawki, no i by osiągnąć efekt dymu. W planach ten Pan miał budowanie kolejnej, ale tym razem z prawdziwym kotłem.
Z Panem Zbyszkiem od Pm36 postaram się skontaktować, jeszcze raz dzięki.
Ja na pewno nie zacznę od Pm-36 - choć właśnie taki parowóz lub nawet bardziej Ty-2 to byłoby prawdziwe marzenie. Schodząc na ziemię biorę pod uwagę wykonanie/złożenie, któregoś z tych parowozów:
http://www.pollymodelengineering.co.uk/sections/practical-scale/docs/Q1_2009.pdf
lub
http://www.pollymodelengineering.co.uk/sections/polly-locomotive-kits/caroline.asp
jako uzasadnienie dla Q1 - jak i "nasz" Ty-2 jest to również lokomotywa wojenna tyle, że z UK, no i waga samego modelu to jakieś 30kg, co przy rozstawie torów 89,7mm skala 1:16, daje możliwość obsługi jej przez jednego człowieka (głównie mam tu na myśli wagę, transport, itp.), no i jeszcze jest tak brzydka, ze aż piękna.
Druga lokomotywka to nic innego jak dobrze znany O&K, których w kraju znajdzie się parę (http://kolejrogowska.pl/?page_id=419), jest on wykonany w skali 1:6 na rozstaw torów 127mm.
Takie są zamierzenia, a co z tego wyjdzie, czas pokaże. Niejako nawiązując do mojego pierwszego listu - samo zbudowanie lokomotywy parowej z pewnością nie jest łatwe, tutaj sprawa jest znacznie uproszczona bo "Caroline" jest sprzedawana w formie KIT'u (nie trzeba kupować nawet jednej śrubki), a przy zakupie Q1 producent dostarcza najważniejsze/najbardziej skomplikowane elementy (koła, kocioł i mniejsze detale), resztę trzeba wykonać samemu.
Ale i tu pojawia się zasadnicze pytanie o sens takiego przedsięwzięcia - w UK, USA i jeszcze kilku innych krajach, hobby to ma długą tradycję i ludzi budujących takie "zabawki" jest naprawdę sporo, co za tym idzie, mają swoje kluby niejednokrotnie z bardzo rozbudowanym torowiskiem i całą resztą infra-struktury kolejowej. A tu w najlepszym wypadku przyjdzie ułożyć jakieś niewielkie kółeczko torowiska, no i właśnie prawdo podobnie na tym się skończy - nie ma z kim pogadać itd., itp.
Ale jak już pisałem, czas pokaże Smile

Pozdrawiam,
Marek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciej



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 44
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lis 07, 2009 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja chyba zdecyduję się na skromniejszy początek -

http://cgi.ebay.pl/Live-Steam-Garden-Railway-Set-SM32-O-Gauge-MSS-Mamod_W0QQitemZ180296619362QQcmdZViewItemQQptZUK_Trains_Railway_Models?hash=item29fa841562
http://cgi.ebay.pl/Mamod-0-gauge-loco-Queens-Golden-Jubilee-Year_W0QQitemZ390059156854QQcmdZViewItemQQptZUK_Trains_Railway_Models?hash=item5ad1566576
Łatwiej będzie o zestaw umożliwiający zabawę. I łatwiej to przechowywać.

Ostateczna decyzja zależy jednak od młodego miłośnika techniki Smile

_________________
pozdrawiam
Maciek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie Paź 17, 2010 2:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drugi parowozik z wcześniejszego posta to nic innego jak poznańska "Maltanka" czyli Borsig Bn2t, tak mi się w każdym bądź razie wydaje Very Happy Chociaż ja bym wolał zbudować tą Brytyjską towarówkę Very Happy
_________________
.::Szakal::.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Maciej



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 44
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Lis 02, 2010 3:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widziałem ją w akcji z 10 lat temu. Akurat był zlot Warszaw, jechaliśmy w kolumnie i torem nadjechała lokomotywka. Oczywiście nastąpiła wymiana uprzejmości - gwizdek lokomotywki i ryk naszych klaksonów. Fajnie wyglądały ucieszone "gęby" dwóch umorusanych gości jadących lokomotywką.
_________________
pozdrawiam
Maciek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz dołączać plików
Możesz pobierać pliki z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group