Forum technique.pl Strona Główna technique.pl
Forum poświęcone technice rządzonej przez inżynierów :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Z czego wykonac cylinder, a z czego tłok?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jacekg



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 41

PostWysłany: Nie Paź 17, 2010 6:37 pm    Temat postu: Z czego wykonac cylinder, a z czego tłok? Odpowiedz z cytatem

Witam. Pytanie jak w temacie. Z czego najlepiej wykonać tłok i cylinder - chodzi mi o dobór metalu mając do dyspozycji: miedź, mosiądz, aluminium? Jakie połączenie by zmniejszyło tarcie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie Paź 17, 2010 10:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jestem znawcą, ale wg mnie najlepsze połączenie to cylinder z mosiądzu a tłok z miedzi Smile
_________________
.::Szakal::.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Pemo



Dołączył: 23 Paź 2010
Posty: 13
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Wto Paź 26, 2010 1:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najniższy współczynnik tarcia ma brąz. Istneje wiele odmian brązu, są też odorne np. na wode morską. Najprostszy brąz to stop miedź-cyna, jest wytrzymały, wytrzymalszy od mosiądzu. Kiedyś z brązu robiło sie armaty średniowieczne, jeszcze dziś robi się dzwony kościelne.
Aluminium może być, ale nie czyste, miękie, bo te ma tendencję do zacierania. Najlepiej któryś ze stopów aluminium, może być z cynkiem (znale).
Reasumując, na tłok - brąz, na cylinder mosiądz, żeliwo albo stopy aluminium.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szaroleta



Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 54
Skąd: Ostrów Wielkopolski

PostWysłany: Sro Paź 27, 2010 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W moim silniku tłoki toczyłem z aluminium a tłoczki suwaków z mosiądzu. Tłok zrobiłem odpowiednio mniejszy żeby nie tarł o miedziany cylinder oraz nawinąłem na niego konopie. Jak na razie sprawdza się to u mnie Very Happy Cylindry nie potrzebują smarowania. Do uszczelniania suwaków użyłem pierścieni wytoczonych z teflonu.


IMG_2021.JPG
 Opis:
Suwaki okrągłe z pierścieniami teflonowymi
 Rozmiar pliku:  224.82 KB
 Obejrzano:  928 Raz(y)

IMG_2021.JPG


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz dołączać plików
Możesz pobierać pliki z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group