Forum technique.pl Strona Główna technique.pl
Forum poświęcone technice rządzonej przez inżynierów :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Paragrafy za kociołki parowe...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pastor



Dołączył: 03 Sie 2007
Posty: 111
Skąd: Ś-ca

PostWysłany: Pią Mar 05, 2010 3:25 pm    Temat postu: Paragrafy za kociołki parowe... Odpowiedz z cytatem

Wczoraj miałem przyjemność pogawędzić trochę z inspektorem UDT i chciałbym się podzielić wnioskami z tej gawędy póki cokolwiek pamiętam Wink Tak więc:

- każdy kocioł parowy o pojemności większej niż 2 l. podlega obowiązkowi dopuszczenia do eksploatacji przez UDT. Ciśnienie robocze jest nieważne, konstrukcja też - więc wytwornice pary na wężownicach też się załapują, o ile przekraczają te dwa litry.

- Dozorowi nie podlegają tylko urządzenia wykonywane przez jednostki naukowo-badawcze w celach naukowych.

- Żeby uzyskać dopuszczenie trzeba m.in. zatwierdzić u nich dokumentację projektową, mieć atesty na materiały i dopuszczenia na armaturę, ważne uprawnienia do spawania urządzeń ciśnieniowych i przeprowadzić odbiór całego interesu, z próbą ciśnienia i kupą różnych dziwnych rzeczy. Oczywiście cały proceder kosztuje jakieś chore pieniądze...

- A teraz deser: jeśli nie mamy w/w kwitów, a życzliwy sąsiad podpatrzy jak uzywamy takiego kociołka i zadzwoni np do PIP, to owa instytucja ma prawo wsadzić nam mandat do 5000 zł. Nie wiem wprawdzie czy PIP ma prawo wsadzać nos na nasze prywatne podwórko jesli nie prowadzimy tam działalności gospodarczej (w końcu to inspekcja PRACY podobno), ale w tym kraju wszystko jest możliwe.
Dalej - PIP automatcznie powiadamia UDT, który określa rodzaj zagrożenia na podstawie takiej magicznej tabelki i automatycznie powiadamia prokuraturę. A prokurator ma prawo posadzić nas na 2 lata...

Miłego dnia życzę Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szdowk



Dołączył: 01 Kwi 2006
Posty: 204
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Mar 07, 2010 9:17 pm    Temat postu: Re: Paragrafy za kociołki parowe... Odpowiedz z cytatem

Hello
Pastor napisał:

- Dozorowi nie podlegają tylko urządzenia wykonywane przez jednostki naukowo-badawcze w celach naukowych.

A to cenna informacja. Tego sami nie doczytaliśmy. Wink

_________________
Szymon D.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Czw Mar 18, 2010 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O tych dwóch litrach wiedziałem od dawna, ale zastanawia mnie sposób pomiaru objętości, tj. czy liczy się całkowita pojemność kotła, czy np. optymalna ilość wody jaka znajduje się w czasie jego pracy -czyli objętość przestrzeni wodnej. Czy liczy się też armaturę kotła bodącą pod ciśnieniem?
Co z przegrzewaczem? -w większości parowozów jest on już za przepustnicą, więc stanowi jakby cześć układu dolotowego, ale np. w serii Ty246 przegrzewacz jest miedzy kotłem a przepustnicą, więc jest stale połączony z kotłem.
I jak w ogóle UDT definiuje kocioł -czy jest to tylko zbiornik, czy w skład kotła wchodzi również palenisko/urządzenie grzejne. Chodzi mi o to czy można legalnie używać kilku kotłów <2l podgrzewanych wspólnym źródłem ciepła. Kotły miałyby oddzielne przepustnice, i dopiero za nimi byłyby połączone. Wiem że to byłoby naciąganie prawa, ale to tylko takie teoretyczne rozważania Very Happy Wink

A co z szybkowarami? Very Happy Co prawda nie służą one produkcji pary, ale jednak są to urządzenia ciśnieniowe wytwarzające parę, a ich pojemności znacznie przekraczają 2l. Czy jak z szybkowara wyprowadzę rurkę dmuchającą w wiatraczek, czyli będę go wykorzystywał jako kocioł napędzający turbinę Wink to mogę pójść siedzieć Shocked

A i jeszcze jedno: czy na obsługę kotłów > 2l nie są czasem wymagane specjalne uprawnienia? Czyli np, jak sprowadzę sobie ze Stanów Stanleya, to oprócz załatwiania pozwoleń z UDT, będę musiał też zrobić sobie dodatkowe uprawnienia żeby dwa razy w roku pojechać na zlot?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Mar 20, 2010 10:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy do tych 2l zaliczane są skrzynia ogniowa z rurami płomieniowymi, płomieniówkami i przegrzewaczem czy tylko sama powierzchnia, w której znajduje się woda?
_________________
.::Szakal::.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Nie Mar 21, 2010 11:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szakal napisał:
Czy do tych 2l zaliczane są skrzynia ogniowa z rurami płomieniowymi, płomieniówkami

Nie.
Szakal napisał:
i przegrzewaczem czy tylko sama powierzchnia, w której znajduje się woda?

I właśnie ten przegrzewacz mnie zastanawia, bo nie jest wypełniany wodą lecz parą. Oraz czy mierzy się roboczą ilość wody, czy całkowitą objętość wnętrza kotła , bo przecież nie zalewa się kotła na full, tylko do 2/3 -3/4 jego pojemności, a resztę zostawia się na parę t.zw. przestrzeń parowa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie Mar 21, 2010 10:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polska. Nie ma jasno napisanych przepisów, ale jak coś im się nie spodoba to coś na pewno wynajdą :/
_________________
.::Szakal::.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Pon Mar 22, 2010 1:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat z ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 lipca 2002 r.
w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu.
Cytat:
§ 1. Dozorowi technicznemu podlegają; następujące
rodzaje urządzeń technicznych:
1) urządzenia ciśnieniowe, w których znajdujà się ciecze
lub gazy pod ciśnieniem różnym od atmosferycznego:
a) kotły parowe o pojemności większej niż 2 dm3,
przeznaczone do wytwarzania pary z cieczy z
użyciem ciepła uzyskiwanego z paliwa w wyniku
reakcji egzotermicznej lub z energii elektrycznej,

Czy to znaczy, że może być podgrzewany np. energią słoneczną lub geotermalną?
Cytat:
b) szybkowary ciśnieniowe,

Shocked Laughing A jednak! ale czy to oznacza, że szybkowar kupiony w markecie powinniśmy zarejestrować i regularnie poddawać badaniom technicznym?
I jeszcze kwestia definicji szybkowaru; urządzenie w którym moja babcia przyrządza bigos bez wątpienia jest szybkowarem, ale czy szybkowarem wg. prawa jest żeliwny kociołek z pokrywką dokręcaną na śrubę, w którym robię pyszne eintopfgerichty na ognisku? sprzedawany jest pod nazwą handlową "kociołek myśliwski", lub "kociołek żeliwny" nie szybkowar...

Tak jak piszesz Szakal -mamy bardzo nie jasne prawo, w związku z czym odpowiednio zmotywowany urzędnik może się przyczepić niemal do wszystkiego. Evil or Very Mad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Pastor



Dołączył: 03 Sie 2007
Posty: 111
Skąd: Ś-ca

PostWysłany: Wto Kwi 27, 2010 1:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teigrek napisał:
Czyli np, jak sprowadzę sobie ze Stanów Stanleya, to oprócz załatwiania pozwoleń z UDT, będę musiał też zrobić sobie dodatkowe uprawnienia żeby dwa razy w roku pojechać na zlot?

Nie musisz, mogę Cię nim zawieźć o ile dasz poprowadzić Wink
Tylko sie pospiesz bo jakoś w przyszłym roku moje uprawnienia wygasają i nie planuję odnawiać Very Happy

Co do pojemności kotła, to o ile dobrze kojarzę chodzi o pojemność próby wodnej, czyli całkowitą wodną + parową do głównego zaworu pary.
Coś mi się zdaje, że ta granica 2 l. została ustanowiona zeby oddzielić zabawki i modele (podlegające innym przepisom bezpieczeństwa), od urządzeń uzytkowych. Raczej nikt o zdrowych zmysłach nie powienien wymagać dopuszczenia UDT dla modelu lokomotywy. Problem tylko zeby nie trafić na kogoś o niezdrowych zmysłach...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciej



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 44
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Paź 15, 2010 12:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pastor napisał:
(...)
Tylko sie pospiesz bo jakoś w przyszłym roku moje uprawnienia wygasają i nie planuję odnawiać Very Happy (...)

A jakie masz uprawnienia?



Pojawiły się w Polsce jachty napędzane parą. Usiłowałem podpytać sprzedawcę o sprawy formalne, ale powiedział tylko, że jest w porządku. Widocznie nie dostrzegł we mnie klienta Wink
http://allegro.pl/prawdziwy-parowiec-turystyczny-z-drewna-mahon-i1262497268.html
www.parowce.pl
Czy ktoś z Szanownych Kolegów wie coś więcej o tych maszynach?

_________________
pozdrawiam
Maciek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Pastor



Dołączył: 03 Sie 2007
Posty: 111
Skąd: Ś-ca

PostWysłany: Pią Paź 15, 2010 9:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciej napisał:
A jakie masz uprawnienia?

Energetyczne: dozór i eksplotacja m.in. na kociołki parowe, chyba do 100kW o ile pamiętam

Maciej napisał:

www.parowce.pl
Czy ktoś z Szanownych Kolegów wie coś więcej o tych maszynach?

Pięęęekne Very Happy Super że w koncu u nas w kraju coś się dzieje w temacie.
Ale coś mi sie zdaje że te 45 kW mocy "siłowni" to gruba przesada - ten układ tak na oko nie będzie miał więcej jak z 8-10 kW Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciej



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 44
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Paź 16, 2010 12:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekaw jestem właśnie jak oni rozwiązali sprawy papierkowe. Przecież koszty dopuszczenia kotła są ponoć ogromne.
Gdyby nie ów problem z kotłem, to pewnie sam już bym zaczął dłubać maszynkę do łódki. Na świecie to jest całkiem zwyczajne hobby i szanowany segment rynku.




Pastor napisał:
(...)Energetyczne: dozór i eksplotacja m.in. na kociołki parowe, chyba do 100kW o ile pamiętam

Takie kolorowe kartoniki? Very Happy Mam takie "na prąd i gaz".

_________________
pozdrawiam
Maciek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Pastor



Dołączył: 03 Sie 2007
Posty: 111
Skąd: Ś-ca

PostWysłany: Sob Paź 16, 2010 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciej napisał:
Ciekaw jestem właśnie jak oni rozwiązali sprawy papierkowe. Przecież koszty dopuszczenia kotła są ponoć ogromne.

Na ich stronie wykryłem zeznanie, że kociołek i silnik mają z importu. Na pewno producent miał stosowne dopuszczenia na swoim rynku. Nie bardzo orientuję się jak to jest przy zakupie do dalszej odsprzedaży, ale pewnie mieli już uproszczoną procedurę - cos jak dopuszczenie do obrotu, albo wogóle brak wymogów przy imporcie jednostkowym.
Polak potrafi Very Happy

Acha - zeznali też że maszyna 6,5 kW a nie 45, więc wiele się nie pomyliłem Wink

Maciej napisał:

Takie kolorowe kartoniki?

Dokładnie Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciej



Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 44
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Paź 17, 2010 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak! Przecież kocioł mozna sprowadzić z unii, a u angoli to często spotykane maszyny. To może być rozwiązanie problemu. Tylko jak wyglada eksploatacja od strony formalno-prawnej?
_________________
pozdrawiam
Maciek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Pastor



Dołączył: 03 Sie 2007
Posty: 111
Skąd: Ś-ca

PostWysłany: Pią Paź 22, 2010 9:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciej napisał:
No tak! Przecież kocioł mozna sprowadzić z unii, a u angoli to często spotykane maszyny. To może być rozwiązanie problemu. Tylko jak wyglada eksploatacja od strony formalno-prawnej?


Nie mam czerwonego pojęcia jak wyglada sprawa dla kociołków jednostek pływających, ale takie przemysłowe stacjonarne o ile dobrze kojarzę, powinny być zarejestrowane w UDT i podlegać okresowym przeglądom rejestrowanym w specjalnej książce. I takie tam.

Tak nawiasem klepiąc o łódkach pędzonych parą - trafiłem własnie na ciekawą (bo stara Wink ) ksiązkę. Gdybyś np chciał dobrać śrubę do parowca, to na stronie 401 jest trochę teorii
http://books.google.com/books?id=KCMUmXV1C1gC&pg=PA364&hl=pl&source=gbs_selected_pages&cad=3#v=onepage&q&f=true
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz dołączać plików
Możesz pobierać pliki z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group