Gramofony: Analityczna metoda minimalizacji kątowego błędu prowadzenia wkładki adapterowej: Różnice pomiędzy wersjami

Z Technique.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
m
 
Linia 30: Linia 30:
  
  
[http://vsa.internetdsl.pl/technique/Ignacy-Szornel-Artykul.pdf Kliknij tutaj, aby pobrać artykuł (PDF)].
+
[http://technique.pl/vsaip/technique/Ignacy-Szornel-Artykul.pdf Kliknij tutaj, aby pobrać artykuł (PDF)].
  
  

Aktualna wersja na dzień 20:40, 16 lut 2021


Dr inż. Ignacy Szornel

Analityczna metoda minimalizacji kątowego błędu prowadzenia wkładki adapterowej


Historia pojawienia się na stronie prezentowanego artykułu jest długa i dość skomplikowana. Artykuł ukazał się w roku 1980 czyli w czasach, kiedy gramofony miały swój złoty okres i jednocześnie stanowiły główny nurt moich zainteresowań. Wypatrzył go jeden z kolegów luźno związanych z Politechniką. Od niego dostałem też zeszyt z artykułami naukowymi PW, w których został opublikowany. Później wspomniany zeszyt przeleżał gdzieś w zapomnieniu ładnych 20 kilka lat. Przy okazji tworzenia strony i wyszukiwania tekstów przydatnych dla hobbystów gramofonoznawców postanowiłem go odszukać. Oczywiście, jak to zwykle bywa, rzecz spełzła na niczym, ale przy innej okazji książka sama wpadła mi w ręce. Postanowiłem udać się na Wydział Mechaniki Precyzyjnej PW, aby uzyskać zgodę autora na zaprezentowanie artykułu.

W tzw. międzyczasie Wydział zmienił nazwę i udało się ustalić jedynie, że Autor niestety nie żyje. Aby jakoś wyjść z sytuacji patowej uzyskałem kontakt telefoniczny z żoną Autora artykułu. Znowu upłynęło sporo czasu i wreszcie w ubiegłym tygodniu (chyba 11 10 2012) udało mi się nawiązać kontakt z wdową po Autorze panią Ireną Szornel i uzyskać zgodę na udostępnienie artykułu hobbystom.


CHCIAŁBYM ZA TO PANI IRENIE SZORNEL BARDZO SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ.


Dzięki temu uda się jak sądzę dać artykułowi nowe życie.


Chciałbym przy okazji prezentacji artykułu podkreślić kilka rzeczy.

1. Jest to chyba jedyny artykuł w języku polskim poświęcony tej tematyce.

2. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś więcej na temat ustawienia wkładki, wyjść trochę dalej niż posługiwanie się szablonem to jest to artykuł dla niego.

3. Jest to doskonały przykład rozprawienia się z problemem na bazie czystej fizyki, geometrii i matematyki.

4. Pewna elegancja rozwiązania problemu, i elegancja używanych sformułowań (np. brak zapożyczeń z angielskiego) jest znakomitą odtrutką na konwencję języka pseudoaudiofilskiego.

5. Niestety, to, co kiedyś było standardem stało się dziś niedoścignionym wzorem, a od napisania artykułu minęło ledwie 30parę lat…


Kliknij tutaj, aby pobrać artykuł (PDF).


Tekst przygotował dr inż. Maciej Tułodziecki


Powrót