Forum technique.pl Strona Główna technique.pl
Forum poświęcone technice rządzonej przez inżynierów :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lampy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
CZ@rek



Dołączył: 06 Mar 2013
Posty: 17
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Mar 14, 2013 8:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedno szybkie pytanie.
Ile dysza rapida ma otworów powietrznych. Ze źródeł internetowych wynikało by, że dwa. Tyle też znalazłem i udrożniłem. Chciał bym się tylko upewnić, źe to wszystkie. Petromax o tym nie pisze, a w necie był tylko jeden dokument o restaurowaniu lampy i tam właśnie pokazano dwa otwory powietrzne w dyszy rapida.
Mogł by to ktoś potwierdzić lub zdementować? Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tyrell



Dołączył: 16 Mar 2013
Posty: 9

PostWysłany: Wto Mar 19, 2013 10:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CZ@rek napisał:
Jedno szybkie pytanie.
Ile dysza rapida ma otworów powietrznych. Ze źródeł internetowych wynikało by, że dwa. Tyle też znalazłem i udrożniłem. Chciał bym się tylko upewnić, źe to wszystkie. Petromax o tym nie pisze, a w necie był tylko jeden dokument o restaurowaniu lampy i tam właśnie pokazano dwa otwory powietrzne w dyszy rapida.
Mogł by to ktoś potwierdzić lub zdementować? Wink

Tylko lampy przedwojenne miały trzy otwory powietrzne. Lampy powojenne, przynajmniej te z lat 1962 - 2011 ( takie rozkładałem na części pierwsze) miały dwa otwory. Pozdrawiam i życzę owocnej rewitalizacji nabytku Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
CZ@rek



Dołączył: 06 Mar 2013
Posty: 17
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Mar 20, 2013 10:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po wielu dniach oczekiwań, po kilku niespodziankach stałem się posiadaczem poprawnie pracującej lampy. (wcześniej o tym nawet nie było mowy).
Udało mi się złożyć jedną z dwóch. Teraz ta biedna dawczyni czeka na renowacje, ale tak potrzeba kilku dosyć specyficznych części, więc chwilę będzie musiała poczekać.

Teraz rozumiem, czemu ludzie nie mogą oprzeć się urokowi takich lamp. Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tyrell



Dołączył: 16 Mar 2013
Posty: 9

PostWysłany: Czw Mar 21, 2013 12:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witamy w klubie Smile . Zapraszam do zapoznania sie z moja kolekcja na http://www.youtube.com/user/lukaszwagrowski78?feature=mhee

Wszystkich oczywiście zachęcam do videoodpowiedzi. Pochwalcie sie swoimi skarbami. Czas pokazać co tam skrzętnie chowacie przed swoimi kobietami Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
CZ@rek



Dołączył: 06 Mar 2013
Posty: 17
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Mar 21, 2013 8:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tyrell napisał:
Witamy w klubie Smile . Zapraszam do zapoznania sie z moja kolekcja na http://www.youtube.com/user/lukaszwagrowski78?feature=mhee


Widziałem, widziałem.
Filmy z Twoją kolekcją oglądałem niejednokrotnie jeszcze przed zakupem pierwszej lampy. Utkwiły mi w pamięci z uwagi nie na lampy, ale na yerba mate w naczyniou z palo santo jak sądzę. Dobry wybór Wink

Tyrell napisał:

Wszystkich oczywiście zachęcam do videoodpowiedzi. Pochwalcie sie swoimi skarbami. Czas pokazać co tam skrzętnie chowacie przed swoimi kobietami Very Happy


Ja mam dwie w tym jedna na chodzie. Więc nie mam zbyt dużego problemu aby moje skarby ukryć. Ale jak Ty to robisz?? Przy takiej ilości to już trzeba nieźle kombinować Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tyrell



Dołączył: 16 Mar 2013
Posty: 9

PostWysłany: Czw Mar 21, 2013 8:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy ... Palo Santo plus Amanda Despelada ... No ale nie powiem. Duma mnie teraz rozpiera. Jeżeli udało mi się dorzucić mały kamyczek do kwitnącej w tobie potrzeby posiadania lampy ciśnieniowej to swoją pracę nad popularyzacją tematu uważam za jak najbardziej owocną Smile ... Oby tak dalej... Kobiety z natury oczywiście nienawidzą ciśnieniówek. Zabierają niezbędną przestrzeń życiową dla ich butów i kiecek. Udało mi się jednak wygospodarować przestrzeń na swoje wyjątkowe hobby. W ramach uzasadnienia zestawiam swoją skromną kolekcję z tą która zebrał Martin Scheerer (www.starklicht.com). Ten to chyba wybudował specjalną szopę na swoje zbiory Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
michal78



Dołączył: 29 Mar 2013
Posty: 17
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Kwi 06, 2013 9:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawdziwi faceci piją tylko naftę Smile Pozdrowienia dla polskich kolekcjonerów ciśnieniówek - miło zobaczyć jakiś rodzimy wątek w tym temacie Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Tyrell



Dołączył: 16 Mar 2013
Posty: 9

PostWysłany: Sob Kwi 06, 2013 12:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

michal78 napisał:
Prawdziwi faceci piją tylko naftę Smile Pozdrowienia dla polskich kolekcjonerów ciśnieniówek - miło zobaczyć jakiś rodzimy wątek w tym temacie Smile


Podly opowiedz lepiej jak ci ktos nawiercil zbiornik od Petromaxa 829B Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
CZ@rek



Dołączył: 06 Mar 2013
Posty: 17
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Kwi 06, 2013 8:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

michal78 napisał:
Prawdziwi faceci piją tylko naftę Smile Pozdrowienia dla polskich kolekcjonerów ciśnieniówek - miło zobaczyć jakiś rodzimy wątek w tym temacie Smile


Witaj Michał.
A Ty skąd piszesz?? Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
michal78



Dołączył: 29 Mar 2013
Posty: 17
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon Kwi 08, 2013 9:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tyrell: haha Smile Korniki miedziowe mi dziury skubane wygryzły Smile

CZ@rek: Gdynia Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Shelton



Dołączył: 05 Kwi 2013
Posty: 7

PostWysłany: Czw Kwi 11, 2013 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

1) Niedawno stałem się posiadaczem Petromax HK500 (kolor złoty). Lampa jest mega. Stojąc, jak i pracując Smile Chciałem spytać co się stanie jak ustawimy za dużą/za małą szczelinę, którą lampa zasysa powietrze. Chodzi mi o to 'kolanko' które posiada śrubę regulacyjną i odpowiednią odległość mierzy się kluczem. W mojej lampie nie byłem w stanie ustawić odległości zalecanej na kluczu. Zabrakło ze 2mm, bo chcąc zwiększyć odległość jeszcze bardziej, blaszka podtrzymująca (ta zaraz przy palniku) zaczynała się już giąć w górę. Lampa świeci bardzo jasno i nie ma żadnych problemów, ale może powinna świecić jeszcze mocniej, więc lepiej spytać.

2) Druga sprawa, to czy ktoś próbował policzyć ile kosztowałoby złożenie lampy od zera, kupując każdy element osobno? Patrząc na kosmiczne ceny najmniejszej pierdółki wychodzi na to, że bardziej opłaca się kupić nowego Petromaxa za 420zł na Conradzie, niż dokupować choćby manometr, który w Polsce kosztuje ok. 90zł Smile

3) Testował ktoś ciśnieniówkę Mannesmann? Cena fajna, ale na jednym forum gość pisał, że to świeci, jak żarówka 25W i się zawiódł.

4) Znalazłem fajną instrukcję (niestety po angielsku) odnośnie diagnozowania nieprawidłowego działania lampy i jej naprawy [url] http://blog.daum.net/sosumahu/6522482[/url]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tyrell



Dołączył: 16 Mar 2013
Posty: 9

PostWysłany: Czw Kwi 11, 2013 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Shelton napisał:
Witam.

1) Niedawno stałem się posiadaczem Petromax HK500 (kolor złoty). Lampa jest mega. Stojąc, jak i pracując Smile Chciałem spytać co się stanie jak ustawimy za dużą/za małą szczelinę, którą lampa zasysa powietrze. Chodzi mi o to 'kolanko' które posiada śrubę regulacyjną i odpowiednią odległość mierzy się kluczem. W mojej lampie nie byłem w stanie ustawić odległości zalecanej na kluczu. Zabrakło ze 2mm, bo chcąc zwiększyć odległość jeszcze bardziej, blaszka podtrzymująca (ta zaraz przy palniku) zaczynała się już giąć w górę. Lampa świeci bardzo jasno i nie ma żadnych problemów, ale może powinna świecić jeszcze mocniej, więc lepiej spytać.

2) Druga sprawa, to czy ktoś próbował policzyć ile kosztowałoby złożenie lampy od zera, kupując każdy element osobno? Patrząc na kosmiczne ceny najmniejszej pierdółki wychodzi na to, że bardziej opłaca się kupić nowego Petromaxa za 420zł na Conradzie, niż dokupować choćby manometr, który w Polsce kosztuje ok. 90zł Smile

3) Testował ktoś ciśnieniówkę Mannesmann? Cena fajna, ale na jednym forum gość pisał, że to świeci, jak żarówka 25W i się zawiódł.

4) Znalazłem fajną instrukcję (niestety po angielsku) odnośnie diagnozowania nieprawidłowego działania lampy i jej naprawy [url] http://blog.daum.net/sosumahu/6522482[/url]


1) Optymalna odległość to 14,2 mm (pomiar należy oczywiście zrobić suwmiarką). Załączony klucz to raczej taki bajer. Mój wygiąłem przy pierwszym rozkręceniu lampy... Przy źle ustawionej odległości mieszanka nie będzie prawidłowo dopalana na siatce katalitycznej ( np. czarne plamy na koszulce).

2) Najtańsza i najlepsza opcja to zakup Petromaxa z zasobów Bundeswehry. Wystarczy wymienić tylko sprężyny, uszczelki i gumy. Uzyskany w ten sposob egzemplarz będzie o niebo lepiej wykonany niż aktualnie dostępne w handlu Petromaxy z PRC (People's Republic of China) Smile

3) Osobiście nie miałem styczności z tym modelem. Zważywszy że to jeden z Chinskich podgatunków Petromaxa trzymal bym sie z daleka.

4) Najlepszą znaną mi instrukcją grzebania w Petromaxie jest ta autorstwa Jana Moellera. Znanego praktyka z forum Pelam.de http://der-bommel.de/a-technical-description-on-how-to-perform-a-complete-cleaning-and-restoration-of-a-petromax-829-500.html

Z lampiarskim pozdrowieniem Tyrell


Ostatnio zmieniony przez Tyrell dnia Pią Kwi 12, 2013 10:36 am, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
michal78



Dołączył: 29 Mar 2013
Posty: 17
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Czw Kwi 11, 2013 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć Shelton

1. Tą blaszkę możesz podgiąć do góry - nie ma problemu. Zła odległość pomiędzy dyszą a rurką mieszalnika powoduje dwie rzeczy - albo za bogatą albo za ubogą mieszankę. Za bogata mieszanka będzie powodowała przygasanie lampy, pulsowanie, zaczernianie siatki. Za uboga natomiast może powodować przegrzewanie się lampy, efekt 'halo' na siatce - płomienie wychodzące poza siatkę oraz spalanie wsteczne w rurce mieszalnika powodujące jej szybkie zużycie. Przy spalaniu wstecznym lampa się robi bardzo głośna - coś jak silnik odrzutowy, a rurka rozgrzewa się do czerwoności. Tak więc warto dobrze ustawić wysokość oraz skorygować przepływ tą śrubką znajdującej się na rurce mieszalnika.

2. Jasne, że w częściach drożej. Jakbyś chciał samochód z części poskładać to też by drożej wyszło Smile Często opłaca się kupić lampę na części. Ale z drugiej strony i tak niektóre części co jakiś czas trzeba kupować nowe.

Twój Petromax pewnie świetnie wygląda, ale to już niestety chińczyk jest i powłoka nie jest najwyższej jakości, więc nie wystawiaj jej za często na deszcz Smile Do imprezowania na dworze warto zakupić sobie jakieś niezniszczalne lampy jak np. petromax 829 oryginalny niemiecki wojskowy z lat 50.

pozdrawiam!

Michał
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Tyrell



Dołączył: 16 Mar 2013
Posty: 9

PostWysłany: Czw Kwi 11, 2013 9:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak widac z powyższego spoleczność lampiarska jest zgodna Smile

http://www.youtube.com/watch?v=OLWk0n96Qp8

Petromax 829B z 1962r... Łza się w oku kręci. To pierwszy film z cyklu Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
michal78



Dołączył: 29 Mar 2013
Posty: 17
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Czw Kwi 11, 2013 11:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Racja, jakby nie patrzeć to 829BW jest w Polsce najlepszą łatwo osiągalną porządną ciśnieniówką za normalną cenę, na którą nie trzeba polować i dostępne są do niej wszystkie akcesoria za normalną cenę w veście albo za sąsiednią granicą w pelamie czy na hytta o conradzie nie wspominając. Jak ktoś ma dostęp do taniego transportu z UK to może się rozejrzeć też za jakimś fajnym Tilleyem nie-zabytkowym. Swoją drogą chyba wczoraj na alle.. poszedł ładny X246 za takie grosze, że aż żal było patrzeć Smile Jakbym nie miał takiego, to 100pln więcej bym kliknął w ciemno.

BTW, szukałem przez jakiś czas dobrego paliwa, zarówno do mieszkania jak i na zewnątrz - polecam w Castoramie naftę do piecyków Zibro - baniak 20l za 160pln to wychodzi 8pln za litr. Bajka - nic nie śmierdzi a pali ładnie jak Alkan Petromaxa. Trzeba tylko jakieś papierki podpisać, że się jej nie będzie piło czy coś Smile

Z siatek mogę polecić Anchora z ebaya - chińszczyzna, ale nie ma co narzekać przy cenie 2pln za siatkę wliczając w to koszt transportu. Ostatnio zamówiłem paczkę z Japonii i przyszła z Fukushimy, więc pewnie mają trochę dopalacza z elektrowni hehe Smile Zresztą nie widzę specjalnie różnicy między Anchorami a np. Petromaxem. Co innego siatki z epoki, ale tych to szkoda palić Smile

Michał
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 7 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz dołączać plików
Możesz pobierać pliki z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group