Forum technique.pl Strona Główna technique.pl
Forum poświęcone technice rządzonej przez inżynierów :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lampy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Pią Sie 27, 2010 11:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Piotr
Widzę, że masz sporą wiedzę dotyczącą lamp ciśnieniowych. Cieszę się że jest więcej osób, które interesują się tą tematyką Smile
Chciałbym zapytać co sądzisz o używaniu do Petromaxa nafty do piecyków (dostępnej np. w Castoramie w 20-litrowych bańkach), -czy nie ma jakichś przeciwwskazań? czy to jest czysta nafta, czy zawiera jakieś domieszki?
Wychodziłoby to znacznie taniej, moja lampa często pracuje w gospodarstwie i nafty idzie dość dużo.
Pamiętam, że kiedyś dawno na jakimś szkopskim forum ktoś coś pisał, że Tosaine osłabia siatkę Auera, nie wiem czy to prawda, ostatnio chciałem ponownie znaleźć tą informację, ale nie znalazłem.

pozdrawiam
Michał
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pitupitu



Dołączył: 20 Maj 2010
Posty: 6

PostWysłany: Nie Paź 03, 2010 5:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj!
Nigdy nie spotkałem się z tym paliwem do piecyków, więc nie wiem co to jest. Lampy ciśnieniowe typu petromax generalnie zostały zaprojektowane do palenia na czystej nafcie i podobno im czystsza tym lepsza. Różne domieszki z pewnością mogą wpływać na powstawanie osadu lub siłę światła.

Może warto rozważyć konwersję lampy na alkohol? Denaturat wychodzi taniej niż nafta, z tym, że ja polecałbym ten biały, bo fioletowy bardziej śmierdzi i zostawia osad.

pozdro,
Piotr
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
casper9350



Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 5

PostWysłany: Pon Lis 29, 2010 3:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paliwo do piecyków naftowych ZIBRO Kamin oraz innch Japonskich to czysta nafta a nawet bardziej niż czysta Smile zawiera 0,0001% frakcji aromatycznych przez co nie wydziela nieprzyjemnego zapachu podczas spalania na tej nafcie palilem w domu petromaxa Smile Trochę Głośny:-P

Nie ma przeciwskazań do zastosowania w Petromaxie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
goraldj



Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 2

PostWysłany: Pią Gru 17, 2010 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam! Wrzucam dzisiaj zdjęcia Vapaluxa. Petromaxa pokażę jak go dokończę kompletować... ;D


DSC_0338.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  200.29 KB
 Obejrzano:  1085 Raz(y)

DSC_0338.jpg



DSC_0372.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  249.72 KB
 Obejrzano:  1111 Raz(y)

DSC_0372.jpg


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
yezy



Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 14
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Nie Sty 23, 2011 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Mam mały problem,zakupiłem ostatnio chińskiego Petromaxa,wszystko niby gra, ale po jakiś 15min. pracy na skarpetce katalitycznej pojawiają się czarne plamy,po czym robi się czarna i nie emituje światła, zamiast palić się w środku, płomienie palą się poza siatką nie dając światła tylko ciepło.

czy ktoś miał podobna historię?
temat badałem na 4 siatkach i wciąż to samo,czarna siatka po 15min.pracy

z góry dziękuję i liczę na fachową pomoc kolegów

_________________
yezy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Sro Sty 26, 2011 12:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziwna sprawa, wygląda tak jakby siatka przestawała działać jako katalizator. Może masz jakieś "oszukane" siatki -nasączone nieodpowiednią chemią. Wprawdzie ostatnio co raz bardziej przekonuję się do jakości chińskich produktów (np. traktory), ale kompletne buble wciąż się zdarzają.

A może coś z regulacją samej lampy -np za wysokie ciśnienie wypychające płomienie poza siatkę?
Nad dyszą w tej rurce w kształcie odwróconego U jest taka przepustnica regulująca proporcje mieszanki powietrze-paliwo, może tym by też pokręcić?

Ale czy siatka jak sczernieje to nie nadaje się do użytku przy następnym odpaleniu, czy świeci tylko po pewnym czasie znowu czernieje?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
yezy



Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 14
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Czw Sty 27, 2011 12:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

2 dni temu zakupiłem 2 nowe siatki Pelamp, od razu założyłem jedną z nich i odpaliłem lampę. Rezultat ten sam,czyli siatka czernieje po czasie (siatka niby orginalna),ale w akcie desperacji podgrzałem jeszcze siatkę ręcznym palnikiem gazowym...i okazało się że czarne miejsca przepalają się i po kilku chwilach grzania siatka była OK. Wade siatki więc wykluczam
Myślę, że problem tkwi gdzieś na "rurkach" albo dyszy.
Lampę próbowałem na różnych ciśnieniach,nawet na b. małym ciśnieniu.
Używam nafty oświetleniowej
Coś jednak musi by nie tak i kompletnie straciłem zaufanie do produktów China
Postaram się wieczorem podesłac foty jak to wygląda w praktyce

_________________
yezy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
yezy



Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 14
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Czw Sty 27, 2011 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pokrętłem regulowałem-bez rezultatu
Po ponownym uruchomieniu mieszanka nafta+powietrze nie pali sie wewnątrz siatki tylko na zewnątrz a zamiast światła emituje tylko ciepło i płomienie (siatka jest czarna i nie świeci)

_________________
yezy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Czw Sty 27, 2011 7:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli z siatkami wszystko ok. Problem leży w lampie lub paliwie, ale skoro piszesz że używasz nafty oświetleniowej, to złe paliwo raczej też możemy wykluczyć.
Wszystko wskazuje na to że siatka pokrywa się sadzą, czyli zachodzi niepełne spalanie. Możliwe że mieszanka jest zbyt bogata -za dużo paliwa w stosunku do powietrza. Spróbuj ją zubożyć podnosząc trochę tą U-kształtną rurkę, żeby zwiększyć przestrzeń miedzy dyszą a rurką -to właśnie tamtędy wlatuje powietrze do spalania. U mnie w Petromaxie 829B odległość między płaszczyzną dyszy a krawędzią rurki wynosi 12,5 mm, tak było jak go kupiłem na giełdzie i jest ok.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
yezy



Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 14
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią Sty 28, 2011 11:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na wstępie dziękuję za odpowiedz
Faktycznie,możliwe że skład mieszanki może stanowic problem.
Po pracy zmierzę odległośc dyszy od rurki,chodzi mi po głowie jeszcz takie pytanie czy średnica otworu w dyszy mogła by objawiac sie właśnie w taki sposób (kopcenie)
Mam jeszcze takie spostrzeżenie: jak gaszę lampę pokrętłem regul. to jeszcze przez jakiś czas lotna nafta pali się w siatce (trwa to jakieś 5-8s).Czy nie powinna gasnąc prawie natychmiast-nie wiem jak jest w innych dobrych lampach

_________________
yezy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Pią Sty 28, 2011 12:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

yezy napisał:
czy średnica otworu w dyszy mogła by objawiac sie właśnie w taki sposób (kopcenie)

Zbyt duża średnica zapewne dawała by taki efekt, bo właśnie mieszanka byłaby zbyt bogata. Nie jestem pewien, ale być może nieszczelnie wkręcona dysza też by dawała takie objawy (część nafty wylatuje gwintem).

yezy napisał:
Mam jeszcze takie spostrzeżenie: jak gaszę lampę pokrętłem regul. to jeszcze przez jakiś czas lotna nafta pali się w siatce (trwa to jakieś 5-8s).Czy nie powinna gasnąc prawie natychmiast-nie wiem jak jest w innych dobrych lampach

To raczej normalne, też tak mam. Po prostu w rozgrzanych rurkach jest jeszcze trochę lotnej nafty pod ciśnieniem i wydostaje się ona przez nieszczelność miedzy dyszą a iglicą. Bo iglica nie zatyka dyszy idealnie szczelnie, jej głównym zadaniem jest oczyszczanie dyszy z ewentualnych osadów. A za zamykanie dopływu nafty odpowiedzialny jest zaworek umieszczony na drugim końcu tej rurki -w zbiorniku. Z resztą zobacz ten rysunek (na dole strony) http://www.petromax.de/en/support.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
adam



Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 3
Skąd: Lublin

PostWysłany: Sob Sty 29, 2011 12:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam po długiej przerwie. Moim zdaniem lampa ,która tak dziwnie działa jest nieszczelna.Po 15 min. pracy musi gubić ciśnienie.Najlepiej zrobić test szczelności w wiaderku z wodą i będzie wszystko widać co i gdzie przepuszcza.Pozdr.AP
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
yezy



Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 14
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Sob Sty 29, 2011 7:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje się że temat rozwiązałem. Byłem w piątek w Vest-cie
http://www.vest.pl/ (fajny sklep)
i sprzedawca (podobno znawca tematu) zalecił mi wymianę dyszy i użycie zamiast nafty oświetleniowej zwykłą podpałkę do grilla (w płynie oczywiście Smile ). Wymieniłem starą dyszę na dyszę z mniejszym otworem, iglicę, założyłem nową orginalna siatkę pelamp, ustawiłem dystans miedzy dysza a rurką na 15mm (zalecany 7mm z instrukcji) i nalałem grill burner zamiast nafty..
Testuję lampę już 2gi dzień i wszystko ok,pracuje jak należy i dodatkowo nie ma intensywnego zapachu nafty..czuć tylko jakby trochę glilla Smile

Serdeczne dzięki za pomoc i wskazówki..

_________________
yezy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Sob Sty 29, 2011 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze, że rozwiązałeś problem. Czyli przyczyną była za duża ilość paliwa dostającego się do palnika. Ta nowa cieńsza dysza to od jakiego modelu? od 500 czy jakiegoś mniejszego? Jak spalanie jest prawidłowe to zapach nafty nie jest taki intensywny, ale fakt, że trochę go czuć.
Fajnie że masz blisko taki sklep. W mojej okolicy (Wrocław - Wałbrzych) nie ma sklepu z takim asortymentem)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
yezy



Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 14
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Nie Sty 30, 2011 12:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj wieczorem zrobiłem jeszcze jedna próbę...nalałem znów nafty oświetleniowej.
W efekcie lampa znów zwariowała i paliła poza siatką
Wygląda jednak na winę paliwa-i zbyt bogatą mieszankę
Zaraz jadę do Auchana po podpałkę do grilla i sprawdzę jak pali na podpałce
Jutro dam znać jak chodzi

_________________
yezy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 3 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz dołączać plików
Możesz pobierać pliki z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group