Forum technique.pl Strona Główna technique.pl
Forum poświęcone technice rządzonej przez inżynierów :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Inżektor
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie Lut 22, 2009 3:24 pm    Temat postu: Inżektor Odpowiedz z cytatem

Do czego służy ten element w inżektorze parowozowym(obrazek poniżej), bo nie wygląda jak inżektor(obrazek na samym dole):


inzektor.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  33.81 KB
 Obejrzano:  2032 Raz(y)

inzektor.jpg



inzektor2.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  14.95 KB
 Obejrzano:  1927 Raz(y)

inzektor2.jpg



_________________
.::Szakal::.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Sro Mar 11, 2009 2:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jaki element? ten najbardziej wystajcy? -to komora przelewowa, a właściwie jej obudowa z zaworem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sro Mar 11, 2009 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do czego służy ta komora przelewowa? Myślałem, że przelew odbywa się tylko wewnątrz inżektora i potem bezpośrednio rurą na zewnątrz(obrazek niżej, element zaznaczony czerwonymi paskami z różowym wypełnieniem"overflow"):


Inżektor.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  45.66 KB
 Obejrzano:  2573 Raz(y)

Inżektor.jpg



_________________
.::Szakal::.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
szaroleta



Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 54
Skąd: Ostrów Wielkopolski

PostWysłany: Wto Gru 07, 2010 5:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poszukuję planów budowy inżektora na parę świeżą. Chcę zrobić mały model w odpowiedniej skali do zasilania kotła. Interesują mnie głównie wymiary poszczególnych dysz. Mój pierwszy inżektor okazał się być kompletną klapą, zamiast zasysać wodę puszczał do zbiornika z wodą parę. Sad Pomoże mi ktoś?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Teigrek



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 100
Skąd: Wałbrzych

PostWysłany: Sro Gru 08, 2010 6:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A uruchamiałeś go we właściwy sposób? Żeby inżektor zaczął pracować nie wystarczy otworzyć tylko dopływ pary, cała sztuka polega na tym żeby go "zassać" nawet doświadczone smoluchy (maszyniści) miewają z tym problemy.

Niestety nie mam już dostępu do planów, wiec w tym Ci nie pomogę. Ale ja na twoim miejscu zasilałbym kocioł pompą. Pompa to co prawda droższe rozwiązanie i wymaga podgrzewacza, ale w praktyce jest wygodniejsza podczas obsługi. Np. Niemcy w parowozach jako główne źródło zasilania stosują pompy, w Polsce przed wojną też stosowano pompy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szaroleta



Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 54
Skąd: Ostrów Wielkopolski

PostWysłany: Sro Gru 08, 2010 9:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pompa tłokowa to dla mnie żaden problem Very Happy Inżektor chcę zrobić z czystej ciekawości. Mam nadzieję, że któryś z kolei będzie w końcu działać. Zastanawiają mnie tylko średnice dysz. W Internecie znalazłem kilka planów, lecz prawie każdy inżektor ma inną budowę. Wybrałem ten, w którym dysze mają coraz mniejsze średnice... Okazało się że inżektor zamiast zasysać wodę wypychał parę do zbiornika z wodą Sad Próbowałem odratować jakoś ten inżektor rozwiercając dysze i udało mi się uzyskać efekt ssania Very Happy Kolejne podejście planuję zrobić z dyszą parową o najmniejszej średnicy a kolejne coraz większe. Jestem pewny że inżektor będzie zasysał wodę, jednak martwi mnie to czy będzie w stanie pokonać ciśnienie panujące w kotle. Wszystko zależy od doboru średnic i wielkości dysz, co za tym idzie prędkości pary oraz jej energii kinetycznej. Tylko w jaki sposób to wszystko obliczyć?? Niestety chyba nie pozostaje mi nic innego jak metoda prób i błędów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 1:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, mój ś.p. dziadek, który był maszynistą (jakoś do lat '70 - to tak jako ciekawostka)opowiadał mi o zasadzie działania inżektora i mówił, żeby woda z inżektora została "wepchnięta" do kotła to ostatnia przed kotłem dysza musi być obrócona na odwrót do reszty, aby para rozprężająca się w ostatniej dyszy dawała większą prędkość wylotową wystarczającą do pokonania ciśnienia w kotle. Dziadziuś dawno mi to opowiadał więc nie wiem czy czegoś nie pokręciłem Razz I tu nasuwa mi się jedno pytanie tak na boku, czy na końcu inżektora zamontowałeś zawór zwrotny?
I kolejne pytanie do wszystkich, do czego służy zawór przelewowy inżektora(na rysunku poniżej OVERFLOW PIPE)??
http://www.youtube.com/user/StationRoadSteam#p/u/27/Jd7Vo1ogzYc
Zastosowanie nw inżektora w praktyce Smile 0:14 - 0:20 sekunda filmu.
PS: Na tym schemacie są podane kąty jakie mają mieć dysze, mam nadzieję że w jakiś sposób pomogłem Smile



injector.gif
 Opis:
 Rozmiar pliku:  37.64 KB
 Obejrzano:  1740 Raz(y)

injector.gif



_________________
.::Szakal::.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
szaroleta



Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 54
Skąd: Ostrów Wielkopolski

PostWysłany: Sob Gru 11, 2010 5:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że zawór przelewowy jest po to, aby przy otwieraniu zaworu parowego, gdy para ma jeszcze małą prędkość wszystko nie cofało się rurą, która ma zasysać wodę. Wtedy woda jest ciągle zasysana, a gdy w dyszy będzie odpowiednia prędkość to wpychana jest przez tą odwróconą dyszę do kotła. Oczywiście mogę się mylić Very Happy Swój nieudany inżektor testowałem bez przeciwciśnienia na wylocie, a nawet wtedy nie chciał działać. Może wspólnymi siłami uda nam się rozgryźć to ustrojstwo Very Happy

Ostatni rysunek różni się od innych komorą przelewową. Chyba właśnie tego szukałem Very Happy Średnica dyszy parowej jest mniejsza niż średnica kolejnej dyszy w miejscu przelewu. Ostatnia odwrócona dysza najmniejsza. Chyba już łapię w czym rzecz Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Gru 11, 2010 6:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytuję z Wikipedii: "ssąco-tłoczące - np. Friedmanna, Strubego - umieszczane w pobliżu kotła, zwykle w budce maszynisty; wpychają wodę do kotła poprzez wywołanie ssania przez parę wodną. Nadają wodzie dużą prędkość, która zamieniona na ciśnienie, pozwala pokonać ciśnienie w kotle i wlot wody do niego."

Wszystko o inżektorach parowozowych(w skrócie): http://parowozy.net/technika/urzadzenia-zasilajace-kociol-woda

_________________
.::Szakal::.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
szaroleta



Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 54
Skąd: Ostrów Wielkopolski

PostWysłany: Pon Gru 13, 2010 12:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.baggo.copperstream.co.uk/me/injectors/injectors1.htm

4 strony na temat budowy inżektora Very Happy niestety po angielsku chociaż dobre i to. Inżektor z tego co widzę to jest identyczny jak ostatni rysunek na forum. Z tekstu wynika że dysze mają kąty ja na rysunku 6, 9 i 13 stopni i kąty te muszą być właśnie takie do prawidłowego działania inżektora.

Czekam na dalsze wskazówki Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Gru 14, 2010 1:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też kiedyś oglądałem tę stronkę Smile
_________________
.::Szakal::.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Szakal



Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 213
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Gru 14, 2010 4:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To popracuj trochę nad dyszami a jak znajdziesz trochę czasu to możesz zdać nam jakąś foto relację z budowy Razz
_________________
.::Szakal::.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
szaroleta



Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 54
Skąd: Ostrów Wielkopolski

PostWysłany: Sro Sty 05, 2011 11:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawie wszystkie elementy inżektora. Mam nadzieję, że to zadziała Very Happy
Średnice dysz i kąty rozwarcia stożków:
Steam Cone 2,5 mm, 13 stopni
Combining Cone 2 mm, 9 stopni
Delivery Cone 1,5 mm, 6 stopni

Wymiary wziąłem z tej stronki http://www.kolumbus.fi/timo.knuuttila/lalli/InjectorCalc.html dla przepływu (flow) 4.2 l/min

Ciekawa dyskusja na temat inżektorów http://posty.pisz.pl/1830/inzektor.php



inżektor1.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  93.56 KB
 Obejrzano:  1889 Raz(y)

inżektor1.jpg


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szaroleta



Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 54
Skąd: Ostrów Wielkopolski

PostWysłany: Pon Sty 10, 2011 7:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polutowany inżektor. Zmodyfikowałem przelew, żeby łatwiej się lutowało. Postaram się jak najszybciej go przetestować Very Happy


inżektor2.jpg
 Opis:
 Rozmiar pliku:  94.96 KB
 Obejrzano:  1846 Raz(y)

inżektor2.jpg


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szaroleta



Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 54
Skąd: Ostrów Wielkopolski

PostWysłany: Sob Sty 15, 2011 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Inżektor nie działa tak jak powinien. Niby zasysa wodę i ją pompuje, ale większość wody wylatuje przez przelew zamiast przez dyszę wylotową. Przy zwiększeniu dopływu pary woda przestaje być zasysana a zamiast niej leci para. Podejrzewam że dysza parowa ma zbyt dużą średnicę. Na początku wszystko działa dobrze, ale potrzebna jest większa prędkość wody żeby się przecisnąć przez ostatnią dyszę. Jednak gdy zwiększę ciśnienie w celu uzyskania większej prędkości, pary jest już tak dużo, że nie zdąży się skroplić. Wnioskuję, że należy zmniejszyć średnicę dyszy parowej, aby uzyskać większą prędkość przepływu, lecz przy mniejszej ilości pary. Może ktoś pomoże mi rozwiązać tę kwestię? Byłbym bardzo wdzięczny Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum technique.pl Strona Główna -> Budowa i eksploatacja (MP/SE) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz dołączać plików
Możesz pobierać pliki z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group